Orlické hory  
Do hor? Přednost má auto
 


Přesto, že se lyžaři se dostanou do Orlických hor autobusy, dávají přednost vlastnímu autu. Parkoviště zimních středisek proto nestačí množství aut pojmout.

 

Deštné v Orlických horách - Pokud se lidé rozhodnou vyrazit do Orlických hor na běžky nebo na sjezdovky, nemusí s vlastním autem vzdorovat na silnicích zimním podmínkám a poté v přeplněných střediscích hledat místo k parkování. Alternativu mohou najít v autobusové dopravě.

Přesto střediska přetékají automobily. „Lidé dají hodně na komfort a těžko je přemluvit, aby raději jezdili do hor autobusy. Většina lidí chce být nezávislá na veřejné dopravě a dojede si do střediska autem,“ říká manažer dobrovolného svazku obcí Region Orlické hory Jaroslav Štefek.

 

Veřejnou dopravou třeba až na Šerlich

Svazek zajišťuje úspěšný projekt populárních letních cyklobusů do Orlických hor. Podobně silný tlak na autobusovou dopravu pro zimní návštěvníky hor ale chybí. Podle Štefka je to také proto, že pro podporu zimních autobusů nevypisují kraje a další instituce granty.

Dopravu lyžařů i běžkařů do Orlických hor přesto zajišťují tři autobusoví dopravci. Firma Orlobus nabízí lyžařům linky, které vyjíždějí z Hradce Králové a z Náchoda a běžkaře vozí až na hřebeny nad Deštným v Orlických horách. „Jde o spoje, které jezdí na těchto trasách celoročně a končí v Deštném. V zimní sezoně o víkendech a státních svátcích jsou ale prodloužené až k Masarykově chatě na Šerlichu,“ vysvětluje Martin Prouza z firmy Orlobus.

Dodává, že kromě nich využívají lyžaři i linkové autobusy. „Jezdíme běžnými linkami třeba do Sedloňova, Nového Hrádku nebo do Olešnice v Orlických horách, kde se velice rozvíjí zdejší skiareál,“ říká Prouza.

Do Deštného, Říček, Rokytnice v Orlických horách i Zdobnice se mohou lidé dostat spoji Audis busu. Autobusy vyjíždějí o víkendech a svátcích z Hradce Králové, Rychnova nad Kněžnou, Kostelce nad Orlicí, Letohradu i Ústí nad Orlicí. „Letos jsme nově zřídili linku z Kostelce nad Orlicí do Čenkovic. Jede dokonce až na Suchý vrch,“ říká Milan Cedidla z firmy Audis bus. Ze středisek se linky vracejí zpět před setměním.

 

Autobusy vyjíždějí také z Pardubického kraje

Dopravu z podhorských měst Pardubického kraje doplňuje firma ČSAD Ústí nad Orlicí. Ta zajišťuje spojení do Říček z Ústí a Žamberka. Dopravci se shodují, že o zimní linky mají lidé veliký zájem a využívají je jak běžkaři, tak ti, kteří míří na sjezdovky. „Někdy musíme autobusy posilovat, protože jsou plné,“ říká ředitel Orlobusu.

„Linky jsou hojně využívané a zdá se, že je budeme muset posilovat. Lidí jezdí opravdu hodně, zvláště vydaří-li se počasí,“ potvrzujeMilan Cedidla z firmy Audis bus.

Audis spolu s obcí Říčky a místím ski centrem také provozuje zvláštní skibus, který zajišťuje dopravu po obci. Řeší jím složitou dopravní situaci Říček, které zimu co zimu přetékají osobními automobily.

 

Konkurence osobních aut je nepřekonatelná

Lidé mohou nechávat auta také na spodním parkovišti a do Ski centra se dostat autobusem. „Zaznamenáváme názory, že by bylo dobré, aby skibus zajížděl až do Rokytnice. Pokusíme se o to příští sezonu, pokud nabídne vstup do financování ještě někdo další,“ říká Cedidla. Veřejná doprava by mohla Orlickým horám odlehčit od přemíry osobních aut. Takovou úvahu nenabízejí jen dobře fungující autobusy, ale i odvážná myšlenka vybudování železnice.

Obyvatelé horských obcí ale pochybují, že by návštěvníci z pohodlí osobních aut slevili. „Většina lidí dnes chce parkovat co nejblíže u vleků. Železnice by tedy podle mne dopravní situaci nevyřešila, protože by nevedla přímo okolo vleků,“ říká starosta Deštného v Orlických horách Luboš Domša.

Podobně hovoří i vlekaři. „Pochybuji, že by veřejná doprava zmenšila počet osobních aut přijíždějících do Deštného. Lidé jsou pohodlní a chtějí dojet autem až na místo,“ říká František Prouza z deštenského skicentra.

  

 

8.2.2006, autor MARTIN FILIP, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck