Orlické hory  
Po hřebeni hor plném informací
 

Rychnovsko - Naučnou stezku po hřebeni Orlických hor se chystají ve čtvrtek po poledni slavnostně otevřít pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO).

Nově rekonstruovaná trasa povede Jiráskovou stezkou, kterou turisté již po mnoho let využívají. Na nové cestě o délce sedmnácti kilometrů se lidé mohou zastavit na jedenácti místech.

"Trasa začíná na Šerlišském sedle, kam jsme umístili běžnou tabuli s obecnými informacemi o zdejších horách s dvaceti chráněnými rezervacemi, které se tu nacházejí. Pokračuje směrem na Mezivrší, kde také končí," vysvětlil úvodem vedoucí Správy CHKO Jan Macek.

Jelení lázeň je druhou zastávkou, která informuje turisty o veškerém zdejším lesním porostu. V Deštném v O. h. se návštěvníci hor mohou dočíst o vzniku místního turismu a přírodním prostředí. V Sedle pod Velkou Deštnou zveřejnili ochránci odborné znalosti o floře a jejích podmínkách.

V místě Valinova pramene se lidé mohu seznámit s koloběhem vodních zdrojů a významem vody v těchto horách.

"Trasa pokračuje Čertovým dolem, kde jsme se zmínili o vývoji postupného osídlování, a na Tetřevci jsme se věnovali fauně. Důležitá pro zdejší prostředí jsou také rašeliniště, o kterých píšeme na ceduli u Kunštátské kaple," dodal Macek. Nezapomnělo se ani na různé druhy sportů, o kterých se pracovníci CHKO zmiňují na "křižovatce" Pěticestí, a stezku uzavírají opět obecné informace o Orlických horách na Mezivrší. Také informační kiosek na Masarykově chatě bude sloužit k vyhledávání podrobných informací.


 


2.6.2004 , autor: neuveden, Hradecké noviny


Zpět - Back - Züruck