Orlické hory  
Orlické hory sází na lepší informace
 

V Orlickém Záhoří, Zdobnici, Rokytnici či v Olešnici v Orlických horách se brzy objeví informační boxy, zařízení, která budou po čtyřiadvacet hodin denně sloužit návštěvníkům hor. Horské obce se tak snaží oživit cestovní ruch v regionu a přivést do něj víc turistů. V Deštném v Orlických horách informační box slouží již dva roky. „Máme s ním dobré zkušenosti. Základní informace tam totiž lidé dostanou nepřetržitě ve dne v noci. Proto má jeho fungování smysl i poté, co v obci vzniklo informační středisko. Navíc boxy mohou sloužit také jako vývěsky obecních úřadů,“ řekla senátorka a bývalá starostka Deštného Václava Domšová. Členské obce dobrovolného svazku Region Orlické hory připravily projekt na stavbu dalších infoboxů s podporou evropského fondu Phare CBC.

Místní lidé se snaží přilákat turisty do hor i nabídkou dalších služeb. V zimě například začali upravovat běžecké tratě. „Zatím se potýkáme s nedostatkem techniky. Máme k dispozici pouze dvě rolby v Deštném a v Říčkách. Chceme ale rozšiřovat také značení běžeckých tras, které vybavíme odpovídajícími mapkami. Turisté by se z nich měli dozvědět, jaké má vybraná trasa převýšení či kudy vede,“ uvedla Domšová.

Uvažuje se také o stavbě rozhledny na Velké Deštné. „Myslíme si, že Orlickým horám významná rozhledna chybí. Každý velký kopec v Čechách rozhlednu má, jen Velká Deštná ne. Turisty ze širokého okolí by taková stavba jistě přitahovala,“ míní senátorka.

Přestože Orlické hory patří mezi turisticky velmi atraktivní lokality, příliv návštěvníků tomu zatím neodpovídá. „Hodně si slibujeme od stavby hraničního přechodu s Polskem v Orlickém Záhoří. Po jeho otevření to k nám budou mít blíž i polští turisté. Ti zatím musí jet autem až do Náchoda či Králík,“ řekl starosta Rokytnice v Orlických horách Antonín Štefek.

 

24.3.2003, autor (dio), Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck