Orlické hory  
Kačenčina říše má přilákat turisty do hor
 

Vlídná princezna Kačenka střeží podle pověsti Orlické hory už po staletí. Starostové a podnikatelé však od ní chtějí víc: aby jim v létě naplnila hospody, penziony a kulturní zařízení. Šestadvacet obcí v Orlických horách odstartovalo tento týden turistickou soutěž, která chce zavést výletníky i do těch nejmenších horských vsí. Kdo z turistů chce v soutěži uspět a odvézt si z regionu nějaký dárek, musí během Vandrování Kačenčinou pohádkovou říší navštívit nejméně osmnáct vesnic. Z každé navštívené obce si lidé odnesou potvrzení v podobě razítka.

"Čím bohatší budou podnikatelé, tím bohatší budou také horské obce. Napřed by měli dostat příležitost ti, kteří nabízejí své služby mimo hlavní centra. Věřím, že na horách postupně přibydou další opravené chaty, stojany na kola a podobně," uvedla senátorka a předsedkyně svazku obcí Region Orlické hory Václava Domšová.

Starostové v obcích už zajistili místa, kde budou k dostání po celý týden příslušná razítka s pohádkovými postavami od sedloňovské výtvarnice Jarmily Haldové. Turisté se budou moci orientovat nejen podle letáků, ale také podle žlutých vlajek Kačenčiny říše.

Razítka se dají pořídit v hostincích, galeriích, chatách, ale i v soukromých domech, například v Sedloňově bude o víkendech razítkovat sám starosta přímo doma. "Ve všech obcích se povedlo zajistit, že turisté získají razítko v sezoně nejméně od 9 do 16 hodin. To je klíčové," řekl vedoucí informačního centra v Novém Městě nad Metují a hlavní manažer projektu Jaroslav Resl.

Turistická soutěž si dává za cíl přivést lidi i do těch vesnic, které dosud během léta zůstávaly bez povšimnutí. "Turistům chceme ukázat, že třeba v takovém Janově najdou zvonici starou čtyři sta let, a jinde je potěší procházka kolem místního potoka. Přáli bychom si, aby lidé strávili na dovolené víc času právě vandrováním," uvedl Resl.

Kačenčina pohádková říše zřejmě nejvíc osloví rodiny s dětmi. Každá obec má totiž svého patrona, který většinou vzešel z místních pověstí. Například Osečnice má vlastní čarodějnici, Zdobnice čerty, Javornice lesní žínky a podobně.
Podnikatelé už projevují značný zájem zapojit se do projektu a nabízet turistům kolky s vlastním logem. "Určitě Kačenčina říše umocní rozvoj cestovního ruchu a najde se spousta nadšenců, kteří sem přijedou právě kvůli zajímavým razítkům," míní Josef Richter z Osečnice, který tu druhým rokem provozuje chalupu Kubcovnu a nyní turistům nabízí kolky. Sám by pokládal za úspěch, pokud by mu hra přilákala hosty mimo sezonu zejména na víkendové pobyty.

Informační centrum v Novém Městě prodává kolky podnikatelům po třech korunách. To se osvědčilo víc, než kdyby podnikatelé skládali hotovost. "Máme o kolky také zájem. Jednak bychom tím sami přispěli obcím na turistiku, jednak to bude dobré pro naši reklamu. S horskými obcemi udržujeme kontakt dlouhodobě," řekl dopravní ředitel autobusové společnosti Orlobus Martin Prouza. Letošní ročník vandrování po horách je podle pořadatelů zatím pouze zkušební. Za rok už projekt pojede naostro a sdružení obcí jej hodlá vylepšit o další pohádkové atrakce. "Pokud se soutěž skutečně rozběhne, mohlo by to turistickému ruchu pomoci. Jak se vše vyvine, nevím, ale zdejší podnikatelé úspěch zřejmě předpokládají," sdělil starosta Zdobnice Bohumil Trpišovský.

Projekt Kačenčiny říše je dílem dobrovolného svazku obcí Region Orlické hory. Třiadvacet vesnic vyhlásilo říši vloni v září, za tu dobu se k nim přidaly ještě Nový Hrádek na Náchodsku, Chlístov a Val u Dobrušky. Projekt zatím čerpal z Programu obnovy venkova dvě stě tisíc korun na informační materiály a razítka. Do budoucna usiluje Kačenčina říše i o evropské peníze z programu Leader Plus, který podporuje spojení obcí a podnikatelské sféry.

V celé České republice už existuje asi patnáct pohádkových říší, například středočeský Ladův kraj či Země děda Praděda. Většinou však vznikly z popudu podnikatelů.

 


Vandrování Kačenčinou pohádkovou říší

  • účastník si koupí vandrovní knížku za 60 korun,
  • navštíví 18 horských obcí (z celkem 26) a získá tamní razítko,
  • v kulturních zařízeních, vybraných penzionech, pohostinstvích apod. získává kolky (jeden kolek obdrží například za návštěvu muzea nebo za útratu 150 korun v některém pohostinství)
  • kdo chce cenu, kdykoli si zaregistruje vandrovní knížku v informačním centru v Deštném, Rokytnici nebo Novém Městě nad Metují, kde se také vydávají ceny,
  • pro získání ceny (barevný průvodce, Kačenčiny bylinkové čaje a pexeso, hrneček anebo regionální knihy) je třeba shromáždit 5 až 20 kolků,
  • soutěž lze rychle ukončit anebo vandrovní knížku plnit postupně (ve vandrovní knížce budou pořadatelé odstřihovat rohy, aby měli přehled o vyzvednutých cenách).

KDO JE KAČENKA A JAK VLÁDNE?

V pověstech se Kačenka neobjevuje, psali o ní až Božena Němcová a Alois Jirásek. Krásná a spravedlivá vládkyně prý pomáhá poctivým lidem a trestá zlé. Na námluvy za ní přijíždí Krakonoš, ale princezna jej vždy odmítne. Zneuznaný ctitel se mstí povodněmi, vichřicí a bouřemi. Podle nynějších artikul princezny Kačenky nesmí do její říše vstoupit Zloba a Závist, nesmí se tu nikomu a ničemu ubližovat, okrádat pocestné a nestřídmě pít. Naopak kdo sem vstoupí, má dělat radost ostatním.

 


- speciální stránka deštenského Infocentra věnovaná hře

- stránka Pohádky Orlických hor

7.6.2003 , autor neuveden, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck