Orlické hory  
Kaple na hřebeni Orlických hor se dočkala záchrany
 

Do opravy Kunštátské kaple na hřebeni Orlických hor se pustili lidé ze sdružení Via Aurea. S pracemi začali vloni a letos na podzim chtějí kapli dokončit a restaurovanou památku na frekventované Jiráskově cestě otevřít.

„Záchranu a obnovu kaple zajišťujeme ve spolupráci s obcí Zdobnice, která je jejím majitelem. Vedl nás k tomu hlavně stav kaple. Její zeď byla na jedné straně staticky narušena a hrozil sesuv,“ řekla předsedkyně sdružení Via Aurea Irena Dohnálková-Francová.

Vloni lidé ze sdružení zeď stabilizovali a přeložili kamennou podlahu uvnitř kaple. Pracovníci Okresního muzea Orlických hor z Rychnova nad Kněžnou při té příležitosti provedli na místě archeologický výzkum. „Našli pouze drobné úlomky skla,“ dodala Dohnálková-Francová. Sdružení opravilo vstupní portál, osadilo kapli novými okny a dveřmi, plášť kaple dostal novou omítku. „Před dveře jsme umístili mříž. V létě chceme nechávat kapli otevřenou, aby turisté a návštěvníci hor mohli přes mříž nahlédnout do interiéru. V zimě bude kaple uzavřena,“ vysvětlila předsedkyně sdružení.

Další práce sdružení zahájí v nejbližších dnech. „Čeká nás oprava střechy, nátěr vnějšího pláště a nakonec přijde na řadu vybavení interiéru, který je již nyní bílo-modře vymalován. Vzhled interiéru se budeme snažit dodržet podle historických fotografií,“ uvedla Dohnálková Francová. V kapli by se měla objevit i kopie původní piety.

Peníze na záchranu kaple sdružení získává od nadací i samospráv. „Nejvíc nám díky podpoře radního Jiřího Rokla pomohl Královéhradecký kraj. Spolupracujeme také s Česko-německým fondem budoucnosti či muzeem v německém Waldkraiburgu,“ sdělila předsedkyně.

Na podzim by chtěli památku otevřít pro veřejnost. „Práce je ještě dost,věřím, že se nám to podaří," řekla Dohnálková Francová, která se kromě práce ve sdružení věnuje trénování skibobistů v Deštném v Orlických horách. V tomto sportu byla sama devětadvacetkrát mistryní světa.

Kunštátskou kapli postavili v roce 1760 tyrolští dřevaři, kteří v Orlických horách těžili dřevo na podepření chodeb v kutnohorských dolech. Kaple je zasvěcena Panně Marii. Příčinou neutěšeného stavu památky byl vedle stáří a drsných klimatických podmínek také vandalismus.

 

 

 


9.8.2004 , Autor: MARTIN FILIP, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck