Orlické hory  
Na hřebeni Orlických hor opravili starou kapli
 

Modlitebna i úkryt

 

Stav v průběhu rekonstrukce
Stav v průběhu rekonstrukce,
rok 2002

Kunštátská kaple na horském hřebenu mezi Orlickým Záhořím a Zdobnicí již více než tři století odolává extrémním klimatickým podmínkám, vandalismu i zapomnění. Modlitebnu kdysi postavili tyrolští dělníci, kteří v horách těžili dřevo. Po tři sta třiceti třech letech ji zachránili a do původní podoby opravili lidé, kteří v horách a podhůří žijí dnes.

Lidem ze sdružení Via Aurea se podařilo splnit jejich předsevzetí. Kaple, která ještě před rokem hrozila zřícením, počátkem týdne prošla kolaudací.

„Vloni jsme opravili narušenou zeď a vstupní portál, kaplička má nová okna a dveře. Letos jsme obnovili fasádu poničenou loňskou zimou, přeložili podlahu, natřeli střechu a v kapli vymalovali. Venku před kaplí přibylo odpočívadlo pro turisty a brzy se zde ještě objeví tabule s informacemi o historii Kunštátské kaple,“ uvedla předsedkyně sdružení Irena Dohnálková-Francová.

Protože ke kapli se dá dojet autem jen za velmi příznivého počasí, dělníci museli mnoho materiálu donést od cesty v rukou.

Modrobílý interiér modlitebny nyní čeká na nové vybavení. „V kapli umístíme kopii původního dřevěného oltáře, který tu býval před válkou. Jednáme také o výrobě kopie původní piety, jejíž originál je v kostele ve Zdobnici,“ řekla Dohnálková.

Vrátit interiér do původní podoby lidem ze sdružení pomáhají dobové fotografie, které uchovává muzeum Orlických hor v německém Waldkreiburgu.

Vysvěcení se modlitebna zasvěcená navštívení Panny Marie dočká na jaře. „Kapli jsme chtěli vysvětit již letos, ale měli jsme obavy kvůli počasí, abychom nemuseli pana biskupa táhnout na saních,“ řekl starosta Zdobnice Bohumil Trpišovský.

Dodal, že obec Zdobnice, která je vlastníkem kaple, by si ze svého rozpočtu nemohla rekonstrukci dovolit. Sdružení Via Aurea získalo potřebné finance od krajského úřadu, bývalého okresu Rychnov nad Kněžnou, nadace Občanského fóra, z programu obnovy venkova či z Česko-německého fondu budoucnosti. Pomohl i euroregion Glacensis.

 

Stránky Sdružení občanů Via aurea

 


15.11.2004 , Autor: MARTIN FILIP, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck