Orlické hory  
Dominik Duka světil na hřebenu
 

"Neexistuje kultura, která by neumístila na vrcholky hor svatyně," připomněl biskup Dominik Duka v nadmořské výšce 1037 metrů význam poutních míst poté, co na horském hřebenu mezi Orlickým Záhořím a Zdobnicí vysvětil Kunštátskou kapli.

 

Osamocená poutní kaple, zvaná Kunštátská a také Puuschkapelle, zasvěcená Navštívení Panny Marie, byla postavena roku 1671. "Když jsme památku jako obec před třemi roky dostali darem od církve, byla v havarijním stavu. Podepsaly se na ní externí klimatické podmínky, vandalismus i zapomnění," zavzpomínal v sobotu starosta Zdobnice Bohumil Trpišovský. Po 334 letech ji zachránili a do původní podoby opravili až současníci.

Byli i nepřející

"Od začátku se o památku začala zajímat a vedla většinu jednání o dotace předsedkyně občanského sdružení Via aurea Irena Dohnálková - Francová," bilancoval Trpišovský a tento fakt potvrdila před stovkami "poutníků" i přítomná senátorka Václava Domšová: "Byla skutečně hlavním ,tahounem a za to jí patří dík." Také první náměstek hejtmana Helmut Dohnálek veřejně poděkoval své ženě.

"Jsem rád, že se to podařilo a Orlické hory nám vzkvétají. Když si však vzpomenu na lidi, kteří všemožnými prostředky záchraně památky bránili, musím ocenit trpělivost své manželky," připomněl Dohnálek problémy.

"Všechno špatné, co kdo udělá, se mu jednou vrátí," zamyslel se nahlas přítomný vládce Orlických hor Rampušák, kterého doprovázela věrná Kačenka.

Náklady za milion

Lidem ze sdružení Via Aurea se tak sobotním vysvěcením Kunštátské kaple podařilo splnit jejich předsevzetí.

"Stavba byla staticky narušená a my jsme neznali rozsah poškození. Proto také vznikl stavební projekt a první opravy začaly v roce 2003. Na levé straně vstupního portálu byla velká trhlina, která byla podepřena speciálním kopytem. Náklady na obnovu kaple, která byla dokončena loni, překročily milion korun," upřesnila Irena Dohnálková - Francová, která má obzvlášť radost, že se podařilo vrátit do původní podoby interiér. V něm nechybí kopie původního dřevěného oltáře, který tu býval před válkou, ale ani kopie původní piety, jejíž originál je v kostele ve Zdobnici.

Mrak náhle zmizel

I když vysvěcení poutní modlitebny se plánovalo již loni, obavy z počasí a komplikované dopravy biskupa na saních původní záměr oddálily. Ačkoliv oblohu nad hřebenem Orlických hor ráno zakrýval srážkový mrak, při světském ceremoniálu Dominika Duky se bez jediné kapky náhle rozplynul. To zdejší usedlíci prý nepamatují.

 

 


20.6.2005 , Noviny Rychnovska


Zpět - Back - Züruck