Orlické hory  
Hrabě cyklisty nechce
 


Kolaři ničí lesy v Orlických horách, lanovka v Říčkách pojede naposled

 

Říčky v Orlických horách - Cykloturisté v Orlických horách se svezou novou lanovkou na vrch Zakletý zítra naposled. Slibovaný letní provoz po měsíci končí. Vlekaře k tomu přiměl majitel lesních pozemků Jan Kolowrat Krakowský, kterému se nelíbí, že cyklisté ničí lesy.

 

Lanovka na Zakletý

Spor o lanovku je však okrajový, spíš jde o další rozšíření sjezdařského areálu. Kolowratovi totiž patří lesy hned vedle sjezdovek a vlekaři o ně stojí. Kvůli nim s letním provozem lanovky couvli, jenže pak se zase nedohodli na ceně za pronájem případných pozemků. „Lanovka bude jezdit jen v zimě, nájemní smlouvu jsme upravili podle požadavků pana Kolowrata. Nechtěli jsme, aby ji vypověděl celou,“ řekl člen Ski klubu Ústí nad Orlicí, který nechtěl zveřejnit jméno. Ski klub by chtěl v budoucnu rozšířit červenou a modrou sjezdovku asi o šest hektarů. Hrabě Kolowrat svolil ke stavbě lanovky před třemi lety a dovolil kvůli ní vykácet průsek svým lesem. V budoucí smlouvě si s vlekaři ujednal, že lanovka bude v provozu v zimě. V nájemní smlouvě však toto omezení vypadlo a hrabě nyní požadoval, aby se tam vrátilo.

Vlekaři tvrdí, že letní provoz byl podle platné smlouvy možný, ale vlastník to vidí jinak. „Letní aktivity se měly řešit dodatkem ke smlouvě. Ski klub nás o nich neinformoval, takže pronajímatel se o nich dozvěděl až z reklamních spotů,“ sdělil vedoucí Správy Kolowratských lesů Libor Krček. Kdyby se prý o letním provozu na lanovce uvažovalo, vlastník by jej povolil, jen kdyby na ni navazovaly oficiální cyklotrasy. Ve spuštění lanovky vidí jen nátlak.

Lanovka byla v provozu v červnu o víkendech a v hlavní sezoně měla jezdit denně. Pro vlekaře byl červen prodělečný, protože lanovkou vyvezli vždy jen necelou stovku zájemců.

 

Cyklistů na horách přibývá

Cyklistů však na horách přibývá, protože až na hřebeny je vozí cyklobusy. Na chování některých kolařů si stěžují ochránci přírody i další vlastníci lesů. „Po cyklistech na horských kolech zůstává na pasekách spoušť. Na hřebenech poničených škodlivinami bojujeme o každý banální trs trávy či stromek, které brání další erozi a zadrží vodu,“ řekla majitelka Janečkových lesů v Orlických horách Soňa Klímová.

 

 


30.6.2007, autor: ŠTĚPÁNKA TŮMOVÁ, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck