Orlické hory  
V Orlických horách budou mezinárodní tratě
 

Úpravu česko-polských běžeckých tras zaplatí Evropská unie

 

Běžkaři v Orlických horách dostanou letos v zimě pozvání k výletu za hranice. Horské obce budou totiž za peníze Evropské unie značit a upravovat běžecké trasy a společně s polskými partnery nabídnou zájemcům běžkařské okruhy také na polské straně hor.

Dobrovolný svazek obcí Region Orlické hory, který se již několik let o běžecké tratě stará, v této sezoně získal na jejich značení a údržbu peníze z evropského programu zaměřeného na přeshraniční spolupráci. Jeho žádost byla jednou ze sedmnácti úspěšných. Mezi úspěšné žadatele komise euroregionu Glacensis v listopadu rozdělila přes pět milionů korun.

Podle sekretáře euroregionu Jaroslava Štefka bude svazek obcí díky podpoře tratě nejen upravovat, ale zajistí také jejich značení a uspořádá přeshraniční běžecký závod.

„Po celých Orlických horách zajistí Region Orlické hory rozmístění informačních tabulí s vyznačenými trasami. Turisté budou moci využívat trasy udržované i ty, které provozovatelé lyžařských středisek dosud neudržují, přestože je lze k výletu doporučit. Tratě mají návaznost na polskou stranu hor,“ řekl Štefek.

Výběr trati usnadní běžkařům také vyznačení jejich výškových profilů.

Běžkařské stopy v Orlických horách upravují pracovníci lyžařských středisek v Říčkách a v Deštném. „Na naší straně hor udržují všechny trasy až po hraniční přechody. Zatím bohužel nemohou s rolbou projíždět až na polské území a svazek obcí nemůže garantovat, že polský partner bude tratě udržovat. Určitý příslib ale máme,“ uvedl Štefek.

Udržované stopy běžkařům umožní dostat se až k hraničním přechodům Čihalka v Olešnici v Orlických horách, u Masarykovy chaty nad Deštným, v Orlickém Záhoří a v Bartošovicích.

Na informačních tabulích v těchto a dalších obcích turisté najdou mapky doporučených tras, kudy mohou pokračovat na polském území. K propagaci přeshraniční lyžařské turistiky má napomoci českopolský závod, který Region Orlické hory uspořádá v březnu. „Bude to třetí ročník amatérského závodu na památku Heinricha Rübartsche, průkopníka lyžování v Orlických horách. V závodě změří síly běžkaři z české i polské strany hor a současně si prohlédnou část běžeckých tras na obou stranách hranice,“ řekl Štefek.

Unie zaplatí svazku obcí pětasedmdesát procent z celkových 580 tisíc korun, které za údržbu a značení tratí i za Rübartschův memoriál utratí. Na údržbu běžeckých stop přispívají také obce. „Podílejí se na ní především Deštné a Říčky, ale i obce z vrcholových partií hor, jako jsou Orlické Záhoří, Sedloňov, Olešnice, Zdobnice, Bartošovice a Rokytnice,“ uvedl Štefek.

Peníze na podobné projekty, na jejichž uskutečnění se podílí česká a polská strana, mohou podle Štefka získat i další organizace. Euroregion Glacensis totiž spravuje evropský program, ze kterého lze čerpat peníze až do roku 2007. Uzávěrka dalšího kola žádostí je v polovině prosince.

 

7.12.2005, autor MARTIN FILIP , Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck