Orlické hory
... tipy na výlet
Údolím Divoké Orlice
 

Výlet svojí délkou (2 dny) vhodný především na víkend. Pokud však upřednostňujete samotu, vydejte se na cestu spíše v týdnu. Z opuštěných domů se totiž postupem času staly většinou chaty a chalupy. Koncentrace přírodychtivých pražských i mimopražských rodinek je pak někdy na pováženou :-) Přesto si i nadále udolí Divoké Orlice zachovává svůj osobitý ráz, který jinde v Orlických horách nenajdete.

 

1. den: nejlépe je začít dopoledne v Rokytnici. Prvním cílem bude Panské pole, na které se lze dostat po modré a dále po silnici směrem na Bartošovice. Cestou minete bývalou školu, dnes penzion, kde, pokud budete mít štěstí, točí výborné Kutnohorské pivo. Jestliže se na Vás štěstěna neusměje a teráska penzionu bude zavřená, je asi o 400 metrů dále malý bufet. Zde je však k dostání už jen pivo lahvové... (v poslední době - 2006/2007 je bufet bohužel mimo provoz).

Náměstí v Rokytnici v Orl. horách Kříž u rezervace Černý důl Sv. Nepomuk u Hadince Současný stav interiéru neratovského chrámu Nanebevzetí panny Marie
Náměstí v Rokytnici v Orl. horách Kříž u rezervace Černý důl Sv. Nepomuk u Hadince Kostel v Neratově v roce 1998

 

Na Panském poli silnici změňte za pohodlnou lesní cestu, bývalou poutní cestu z Rokytnice do Neratova, která Vás po okraji přírodní rezervace Černý důl dovede nejdříve na dolní konec Hadince (před ním po levé straně odbočka ke kapli sv. Anny, jenž dříve stávala na Anenském vrchu), dále pak přes Vysoký Kořen s dalekými výhledy do Neratova.

 

Neratovský chrám opět po pěti desetiletích skryje střecha (foto 2006)  
Neratovský chrám opět
po pěti desetiletích skryje střecha (foto 2006)
 

Neratovský poutní kostel z let 1723 - 33 vévodí celému údolí, rozhodně si jeho návštěvu nenechte ujít. Po druhé světové válce vyhořel a i když se hned začalo s opravou, kostel dostal provizorní střechu z lepenky, situace po druhé světové válce a po roce 1948 církevním památkám nepřála a chrám začal pomalu chátrat. V roce 1956 byly práce na opravě zastaveny pro nedostatek peněz. Dílo zkázy pak završil propad promáčených kleneb. Na počátku 90. let zbývaly jen obvodové zdi. Situace se změnila teprve po roce 1989 - kostel byl konečně zapsán na seznam státních kulturních památek a začaly práce na jeho záchranu. První pouť po desítkách let se konala 15. srpna 1990. Její účastníci se k bohoslužbě shromáždili ještě před kostelem, o rok později se už pouť konala uvnitř uklizeného chrámu. V roce 2007 bylo dokončeno opětovné zastřešení chrámu.

Jak Neratov vypadal před válkou můžete vidět na dobových fotografiích, které mají ve výčepu v hotelu Lilie, který je pod kostelem u silnice. Ta se klikatí již oním slibovaným údolím Divoké Orlice a zavede Vás postupně přes Podlesí, kolem chaty Orlice, přes Novou Ves a Černou Vodu do Orlického Záhoří, resp. do Kunštátu. Je to příjemná procházka údolím, asi 12 km dlouhá.

V Kunštátu, kam dojdete navečer, je možné povečeřet v hotelu se stejnojmenným názvem - Kunštát. Dříve zde byla i známá restaurace Orlický dvůr, ta však roku 2003 vyhořela a nevypadá to, že by kdy měla být obnovena. Přespat lze na loukách za Kunštátem. V případě nepřízně počasí se lze ubytovat v hotelu, nebo noc přečkat v autobusových zastávkách, které jsou v tomto kraji opravdu komfortní :-). ( 25 km )

 

Silnička mezi Neratovem a Orlickým Záhořím Poslední chalupy Nové Vsi Zádumčivá atmosféra vesnického hřbitova (Kunštát) Kostel sv. Jana Křtitele v Kunštátu
Silnička mezi Neratovem a Orlickým Záhořím Poslední chalupy Nové Vsi Zádumčivá atmosféra vesnického hřbitova (Kunštát) Kostel sv. Jana Křtitele v Kunštátu

 

2. den: pokud jste vyrazili o víkendu, máte na výběr ze dvou možností. Bud' můžete pokračovat dále do Deštného, nebo se svézt autobusem ze Záhoří zpět do Rokytnice, který jezdí právě jen o víkendech. At' už zvolíte jakoukoliv variantu, vydejte se ráno po silnici směrem na Bedřichovku a dále do Trčkova. Určitě to stojí zato. V Trčkově se pak musíte rozhodnout - bud' budete pokračovat dále po žluté na Šerlich a pak do Deštného (z Trčkova to lze vzít také po modré přes Luisino Údolí), odkud se autobusy dostanete zpět do civilizace, nebo se vrátíte zpět do Záhoří a autobusem do Rokytnice. ( Záhoří - Trčkov cca 4 km, ze Záhoří do Deštného 10 km ). Raději si však spoje předem zkontrolujte buď pomocí Idosu, nebo na stránkách místního provozovatele veřejné dopravy - firmy AUDIS BUS s.r.o..

 


Zpět - Back - Züruck