Orlické hory
... tipy na výlet
Podzimní výlet na vrchol Orlických hor
 
Podvečer pod Velkou Deštnou
Podvečer pod Velkou Deštnou

Orlické hory jsou známé především jako významná oblast zimních sportů, v jejích střediscích jsou pořádány celostátní i mezinárodní závody. Druhé nejvyšší východočeské pohoří je však čím dál více navštěvováno i v létě, kdy turisté ocení nejen jeho přírodní krásy, ale poznají také poezii lidové architektury, rozsáhlé lesy Bystřických hor, kde pramení jedna z větví východočeské Orlice, Divoká Orlice, a třeba i zachovaná někdejší pohraniční opevnění. Dík vzrůstajícímu počtu turistických přechodů do sousedního Kladska navštěvuje Orlické hory stále více polských turistů.

Náš tip na sobotní pěší výlet vás pozve na nejvyšší vrchol Orlických hor, na Velkou Deštnou. Cesta začne v Deštném v Orlických horách - Zákoutí na konečné autobusové zastávce u hotelu Orlice. Odtud spolu s modrou turistickou značkou stoupáme nejprve podél silnice a pak lesem až do bývalé vísky Luisino Údolí, jejíž zachované chalupy jsou dnes většinou využívány pouze k rekreaci. Někdejší vesnice je známa od poloviny 19. století jako dřevorubecká osada. V Luisině Údolí odbočíme po zeleně značené cestě a stoupáme nejprve mírně a pak prudce až na samotný vrchol Orlických hor, na 1115 metrů vysokou Velkou Deštnou. Z jejího vrcholu je rozhled na celé Orlické
U Sedloňovského černého kříže
U Sedloňovského černého kříže
hory. Při cestě dolů mírně sestoupíme k červeně značené hlavní hřebenové cestě pojmenované po spisovateli Aloisi Jiráskovi. Po hřebenové cestě projdeme kolem zimního útulku horské služby a po téměř rovném hřebenu projdeme přírodním chráněným územím Jelení lázeň až k Malé Deštné. Odtud sestoupíme do sedla pod Šerlichem, kde cesta protíná silnici z Deštného do Orlického Záhoří. Ze sedla krátkým výstupem dosáhne Masarykovu chatu, postavenou roku 1925 královehradeckým odborem Klubu českých turistů. Busta T. G. Masaryka, vytvořená sochařem Kubíčkem, byla odhalena roku 1935. U Masarykovy chaty opouští trasa cesty hřeben Orlických hor a klesá po modré značce do údolí Bělé k hotelu Šerlišský mlýn. Původně zde stával mlýn Postlerův a několik chalup, roku 1902 byl ale mlýn upraven na hostinec, a ten byl v letech 1929 až 1930 opět přebudován na horský hotel. Od Šerlišského mlýna vystoupáme po modré značce do výšky 1005 metrů nad mořem k Sedloňovskému černému kříži. Kříž byl postaven koncem 19. století na památku hraběte Jeronýma Mansfelda. Od kříže sestupuje cesta zpočátku prudce lesem k Hornímu Sedloňovu, odkud pokračuje k cíli putování, k autobusové zastávce v Sedloňově.

 

Chalupa v Zákoutí Křížek v Luisině Údolí Západ slunce pod Velkou Deštnou Masarykova chata na Šerlichu
Chalupa v Zákoutí
Křížek v Luisině Údolí Západ slunce pod Velkou Deštnou Masarykova chata na Šerlichu

 

04.10.2001, Mladá fronta DNES, foto R.Z.


Zpět - Back - Züruck