Orlické hory  
Záhoří chce přechod, chalupáři jsou proti
 

Orlické Záhoří - Připravovaný projekt nového silničního přechodu v Orlickém Záhoří na Rychnovsku rozděluje vesnici. Místní podnikatelé a obec věří, že k nim po lepších cestách doputuje víc turistů, pozvednou se tam služby a Čechům se otevřou další pracovní příležitosti na polské straně. Záhořští chalupáři však jejich nadšení nesdílejí. V odlehlé vsi na druhé straně Orlických hor prý přibude automobilů a klid k rekreaci bude ten tam. Proto protestují a stavbu přechodu už řadu měsíců blokují. „Ve vsi proběhla petiční akce na podporu přechodu. Přihlásilo se k ní devět desetin obyvatel. Odpůrci jsou z řad rekreantů a jejich výhrady jsou účelové,“ namítá záhořský zastupitel a podnikatel Petr Polák.

Projekt rozšířeného přechodu, který před třemi lety finančně podpořila Evropská unie, se rodí jen zvolna. Stavební firmy sice už začaly rekonstruovat vozovky od Šerlichu k Neratovu, ale pro stavbu na hranici dosud úřady nevydaly pravomocné stavební povolení. Hlavní odpůrce přechodu chalupář Jan Houdek z Chocně slibuje, že se proti vydanému stavebnímu povolení odvolá i nyní. „Nechápu, proč by se z peněz daňových poplatníků měla na přechodu stavět budova dlouhá šestatřicet metrů. Vždyť za chvíli vstoupíme do Evropské unie. Nikdo nedokáže odpovědět, co s takovým monstrem bude pak, prý to třeba prodají nebo tam zřídí školicí středisko. To je nesmysl,“ míní Houdek, ale jedním dechem dodává: „Proti samotnému přechodu nic nemám, jen ať opraví silnice a most.“ Právě v těsném sousedství Houdkových má nový přechod vyrůst. K protestu se připojili i další lidé, kteří si kdysi v Záhoří koupili chalupy kvůli klidné rekreaci. Občanské sdružení Upolín, které podle Houdka čítá už na čtyřicet lidí, poukazuje hlavně na devastaci krajiny a nárůst dopravy. Místní lidé kvůli bojkotu stavby nemohou přijít chalupářům na jméno. „Kam šlápnou, všechno zničí,“ přiznávají otevřenou válku s chalupáři obyvatelé Záhoří. Podle nich tam přechod měl být už dávno. Do Polska mohou v Záhoří v rámci takzvaného malého pohraničního styku zatím přejít jen lidé, kteří žijí do pětadvaceti kilometrů od hranice. Autem neprojede nikdo, přechod slouží jen pěším, cyklistům, lyžařům či malým motorkám. Proto ho místní příliš nevyužívají. „Na druhé straně hranice je stejné nic jako tady. Nanejvýš se jdeme procházkou do Mostowic podívat, jestli v obchodu nemají něco dobrého,“ shodují se. Naopak Poláky to do Záhoří táhne, hlavně kvůli drahotě v jejich restauracích. „Určitě tvoří polovinu naší klientely a jedou i třicet, čtyřicet kilometrů k hranici. U nás pořídí jídlo aspoň o třetinu levněji,“ říká provozovatel hotelu Kunštát Petr Polák.

Pokud by všechno šlo hladce, což se příliš nepředpokládá, hraniční přechod by mohl stát už letos. Do konce příštího roku se ještě budou opravovat silnice směrem do Rokytnice v Orlických horách. Vybudování příjezdových cest, mostu přes Divokou Orlici a zázemí pro pohraničníky přijde asi na čtvrt miliardy korun. Část nákladů zaplatí prostřednictvím fondu Phare Evropská unie. Podle podobného projektu se chystají na nový hraniční přechod i Poláci, letos by měli začít opravovat příjezdové cesty z lázeňského městečka Duszniki-Zdrój do Mostowic. „Chceme, aby se tu dalo žít normálně. V Orlických horách zatím vydrží jen otrlí lidé, a to ještě s problémy,“ tvrdí sekretář euroregionu Glacensis a bývalý záhořský starosta Helmut Dohnálek. Stavba přechodu by podle něj neměla být jedinou investicí do regionu, podporu potřebují také Deštné, Říčky, Bartošovice, polský Zieleniec a další obce. Všem citelně chybí infrastruktura pro bydlení, podnikání a cestovní ruch. Konkrétně si lidé stýskají na špatné vozovky, leckde schází kanalizace, vodovod a plyn. Místní podnikatelé, kteří turistům nabízejí ubytování v chatách, penzionech a hotelových pokojích, už jsou netrpěliví. Na slibovaný větší přechod a turistické oživení čekají deset let a své podniky často drží jen kvůli vidině přechodu. „Už to dávno mohlo být v pořádku, opravené cesty a Záhoří otevřené světu. Jenže tohle je komunistická výspa, kde pár zabedněnců dokáže úplně zabrzdit pokrok,“ stěžuje si provozovatelka chaty Orlice v Podlesí Marie Hájková. Pokud se podaří přechod otevřít, proudy turistů místní samospráva nečeká. Starosta Vojtěch Špinler však věří, že přibudou alespoň pracovní místa v cestovním ruchu a lidé ze Záhoří budou moci hledat práci i v Polsku. „Pro nás bude důležitější, když sem přijde bydlet třeba patnáct rodin celníků a pohraničníků. To bude přínos pro celou obec, naši školu i obchod,“ míní Špinler. Jenže i část místních lidí zůstává skeptická. Co jim vlastně z chystaného přechodu poplyne? „Přechod nám moc nepomůže. Dohromady tu nic nepřibude, ale přijdeme o klid. Čerti vědí, co bude,“ říká lesní dělník v důchodu Ladislav Vychytil.

V Orlickém Záhoří žije trvale kolem dvou set padesáti lidí, dalších asi pět set hostů se tam může rekreovat. Služby jsou však jen velmi omezené. Do vsi jezdí dvakrát denně autobus, k dispozici je jediný obchod a pošta, televize i mobilní telefony tam fungují s problémy. Kdo chce kromě lyžování a vycházek trávit volno jinak, příliš možností nemá, ale ceny jsou o to mírnější. Koncem ledna v Záhoří ke vší smůle vyhořel tradiční horský hotel Orlický dvůr, kam si chodili posedět i místní lidé a kde se pořádaly bály. I s pracovními příležitostmi je v horské vsi problém, lidé si nanejvýš během sezony přivydělají v lese či v zemědělství, jinak musí podnikat nebo dojíždět. Na konci února měl rychnovský úřad práce v evidenci čtrnáct lidí ze Záhoří, což v obci s necelou stovkou práceschopných obyvatel představuje míru nezaměstnanosti 14,3 procenta. Podobně vysoká čísla se na horách opakují rok co rok, přitom celý okres vykazuje méně než 6,5 procenta nezaměstnaných. Jenže všechny problémy se prý nedají svést na to, že by v odlehlém koutě hor nebyla práce. „Mnozí lidé jsou prostě líní,“ shrnuje svou zkušenost po sedmadvaceti letech podnikatelka Hájková a dodává: „Radši jsou doma a jezdí si pro podporu. Když jsem na podzim sháněla někoho na práci, nikdo o ni nestál.“

 

20.3.2003, autor ŠTĚPÁNKA TŮMOVÁ, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck