Orlické hory  
Přechod v Orlickém Záhoří bude za rok
 

Orlické Záhoří - Turisté, kteří se za rok přijedou rekreovat do Orlických hor, budou moci vyrazit na výlet do Polska autem. V těchto dnech začaly práce na rozšíření hraničního přechodu Orlické Záhoří - Mostowice, který bude po dostavbě otevřen i pro silniční dopravu. Přechod zatím slouží jen pěším, cyklistům, lyžařům či malým motorkám, a navíc jen v rámci malého pohraničního styku. To znamená, že jej mohou využívat pouze lidé bydlící do 25 kilometrů od hranic.

Kdo se chce podívat k sousedům autem, musí zatím v této oblasti využít silniční hraniční přechody v Náchodě nebo v Králíkách, které jsou od sebe vzdáleny 80 kilometrů. Mezi nimi je jen několik pěších přechodů.

Stavbaři musí do příštího podzimu postavit nový most, příjezdovou komunikaci a budovu celnice. Nový betonový most bude 40 metrů dlouhý a devět a půl metru široký. Stavbaři už nyní částečně rozebrali starý pískovcový most a kámen použijí na obklady opěr. Most bude stát 15 milionů korun. "Podle plánu bychom most měli dokončit v říjnu příštího roku, ale předpokládáme, že to bude dříve," řekl stavbyvedoucí firmy Strabag Miloš Cvejn.

Stavbaři nyní dokončují dvacetikilometrový úsek silnice od Šerlichu do Neratova, který bude otevřen od konce října. Celá akce, která přijde na čtvrt miliardy korun, zahrnuje opravu této komunikace, vybudování nového mostu a zázemí pro pohraničníky. Část nákladů zaplatí prostřednictvím fondu Phare Evropské unie.

Podnikatelé a obec na nový přechod čekají už 13 let. Slibují si od něho, že pomůže rozhýbat cestovní ruch a že přibudou i pracovní místa. Většina Poláků jezdí do Orlického Záhoří zejména kvůli levnému jídlu.

Část obyvatel však přechod nechce a bojovala proti němu peticí, protože si myslí, že přijdou o svůj klid.

V Orlickém Záhoří žije trvale kolem dvou set padesáti lidí, dalších asi pět set hostů se tam může rekreovat.

 

25.9.2003, autoři (lek, tů, am), Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck