Orlické hory  
Obce obnoví jednání o přechodech
 

Obce v Orlických horách, které dosud marně usilovaly o zřízení nových hraničních přechodů do Polska, se chtějí pustit do dalšího kola složitých jednání. Nedávno se na tom dohodli starostové Olešnice a Bartošovic spolu s dalšími politiky, euroregionem a některými institucemi. "Požadavky na přechod v Bartošovicích jsou už v mezivládních dokumentech, přechod v Olešnici zatím naráží na to, že k němu česká strana neshromáždila výhradně kladná stanoviska," uvedl sekretář euroregionu Glacensis Helmut Dohnálek.

Stávající přechod v Bartošovicích
Stávající přechod v Bartošovicích

V Bartošovicích, kde lidé dosud mohou využívat přechod pro malý pohraniční styk a turistickou stezku, si obec přeje rozšíření pro auta do 3,5 tuny. Olešničtí zase usilují o nový turistický přechod v Kutlu. Také tam by v budoucnu chtěli do sousední země jezdit i auty.

Oba přechody by pomohly nejen místním lidem, ale i turistickému ruchu v Orlických horách. "I když máme do polského Mezilesí jen asi deset kilometrů, kdyby lidé mohli zajet za hranice autem, vzájemné vztahy by to posílilo," míní starostka Bartošovic Jana Řepová.

Náklady na přechod pro auta v Bartošovicích by dosáhly asi 2,5 milionu korun, protože v blízkosti obce je třeba opravit mostek a dostavět zhruba šest set metrů silnice.

Podobnou částku by si vyžádal i přechod v Kutlu, jímž by si Olešničtí zkrátili cestu do polského Levína na pouhé čtyři kilometry. Mezi hraničními závorami však dosud leží zabetonované kameny. Turisté v Olešnici ale mohou využívat vzdálenějšího přechodu na Čihalce.

 

Otevření nebo rozšíření přechodů obvykle předchází náročné schvalovací procedury. Jediný přechod, který se v dohledné době pravděpodobně dočká rozšíření pro automobilovou dopravu, bude v Orlickém Záhoří. Silnice od Šerlichu k Neratovu se již opravují, místní chalupáři se však snaží stavbu budovy přechodu blokovat svými námitkami (více zde).

 stránky Euroregionu Glacensis (mimo jiné i přehled stávajících hr. přechodů)

5.6.2003, autor (tů), Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck