Orlické hory  
V Záhoří ocenili skláře Preisslera
 
Flakon malovaný švarclotem. Čechy, Kunštát, Ignác Preissler. Kolem 1730
Flakon malovaný švarclotem. Čechy, Kunštát, Ignác Preissler. Kolem 1730

Pamětní deska v Orlickém Záhoří nyní připomíná významného barokního skláře a malíře porcelánu Ignáce Preisslera. Podle Karla Vychytila, který se na zhotovení desky podílel, patří Preissler mezi nejvýznamnější rodáky obce, deska má také veřejnosti připomenout místní bohatou historii sklářství.

„Pamětní deska připomíná, že se v této obci narodil a pracoval Ignác Preissler, na jejím zhotovení se kromě místních podíleli i chalupáři, všechny práce jsme udělali svépomocí,“ řekl Vychytil. Deska je umístěna na pískovcovémpomníku, v kameni je zasazeno také několik kusů surového skla.

Ignác Preissler se narodil v Orlických horách v roce 1676, zemřel v roce 1741 v Kunvaldu. Odborníci vysoce hodnotí Preisslerovu tvorbu pohárů a číší, které byly zdobeny mytologickými a loveckými scénami. Preissler pracoval v letech 1729 až 1732 pro majitele rychnovského panství Františka Karla Libštejnského z Kolovrat. Některé ze zachovalých Preisslerových prací jsou ve sbírkách Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.


4.10.2006, autor: (ČTK), Mladá fronta DNES

 


Zobrazení flakonu pochází z útlé knížky Olgy Drahotové: České sklo (1970, Odeon, Praha)
Více informací o sklářství v Orlických horách viz stránka Orlickohorské sklo


Zpět - Back - Züruck