Orlické hory  
Rampušák opět sestoupil mezi své poddané
 

Deštné v Orlických horách - Tisíce lidí se v sobotu vypravily do Deštného, aby na vlastní oči spatřily vládce Orlických hor Rampušáka. Ten totiž mezi své poddané sestupuje jen jednou za rok na konci zimy. I tentokrát sjel s paní hor Kačenkou a družinou masek do údolí na starých jasanových lyžích, odrážeje se po vzoru starých lyžníků jedinou holí. Jen co se vyzul z letitých dřevěnek, vystoupil na pódium a začal předčítat svůj pečlivě připravený projev. "Moji dnešní návštěvu pořadatelé nazvali Zimními slavnostmi a to se mi líbí mnohem víc než Loučení se zimou. Vždyť lyžařská sezona je v plném proudu a zdaleka nekončí," pochvaloval si Rampušák.

Nezapomněl připomenout největší turistické novinky sezony. "Moc se mi zamlouvá nově opravená Kunštátská kaple na hřebenech, rekonstrukce prospěla hotelu Praha a návštěvníci určitě ocení i Vandrovní knížku Kačenčinou pohádkovou říší," vypočítával Rampušák.

Vládce hor v dlouhém plášti a obrovitých filcových botách, jehož tvář zakrýval velký klobouk a husté vousy z koudele, představoval už podeváté Jan Hégr z Kvasin. "Léta se zabývám pohádkovými postavami Orlických hor, a tak si na mě pořadatelé při hledání představitele Rampušáka před lety vzpomněli. Později se ke mně připojila i moje dcera, která představuje Kačenku," vzpomínal Hégr.

Poprvé Rampušák uzavíral lyžařskou sezonu v roce 1965 a od té doby tato tradice pokračuje dodnes. Součástí letošních slavností v Deštném byly i ukázky dovedností instruktorů místní lyžařské školy, koncerty populárních zpěváků a velký ohňostroj. "Na Rampušákovi jsem už počtvrté a vždycky jsem se dobře bavil. Loňské loučení se zimou se odehrálo v neděli a nebylo to úplně ono. Pro lidi je určitě vhodnější sobota, což potvrzuje i letošní větší návštěvnost," uvedl Roman Novák z Přelouče, který v Deštném pravidelně působí jako instruktor školních lyžařských výcviků. 


15.3.2004 , autor: (van), Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck