Orlické hory  
Rampušák se loučil se zimou jen symbolicky
 

Sedloňov v Orlických horách - Právě když v sobotu v Orlických horách zavládlo to nejpohádkovější zimní počasí, bájní vládcové hor Rampušák a Kačenka se v Sedloňově loučili se zimou i lyžaři. Zatím prý jen symbolicky, sezona totiž zdaleka nekončí.

"Na žádost vlekařů upozorňuji všechny, že lyžování bude pokračovat dál. S Kačenkou vám přejeme krásné jaro, dlouhé léto, slunný podzim a těšíme se na novou sezonu někdy v prosinci," deklamoval do mikrofonu ke své družině i dvěma stovkám návštěvníků vousatý Rampušák. Sotva poděkoval místním vlekařům, instruktorům lyžařské školičky a pořadatelům zdejších snowboardových závodů, hned se svou družkou Kačenkou ocenil nejlepší masky a odstartoval běžecké klání závodníků na historických lyžích.

K závodu, který se v Sedloňově jel už před sto sedmi lety, tentokrát nastoupilo šest vymóděných mužů v pumpkách a tvídových oblecích. Na rozdíl od jejich předchůdců, kteří roku 1897 putovali až na Vrchmezí, je však čekala jen trať dlouhá dvě stě metrů.

"Běhám tenhle závod tradičně a snad konečně něco vyhraju," smál se Miloš Světlík z Dobrušky, který nakonec vybojoval druhé místo a odnesl si lahev fernetu.

Pak se už sjezdovka otevřela dětským soutěžím a večernímu ohňostroji. "Je dobré, že se takové akce pořádají, hlavně pro děti," pochvalovali si Oldřich Urban s manželkou z Hradce Králové, kteří strávili den na sjezdovkách v sousedním Deštném a na sedloňovského Rampušáka se přijeli podívat poprvé.

Podle Sedloňovských se tradice Rampušákova loučení se zimou zrodila v devadesátých letech minulého století právě tam, a odtud se rozšířila i do dalších horských středisek. "Žádná rivalita ale kvůli tomu mezi námi nepanuje, není proč. Se vznikem Kačenčiny pohádkové říše se tu nejspíš začne objevovat pohádkový Berkwint jako nový patron naší obce," řekl David Šimták z tělovýchovné jednoty Sokol Sedloňov, která provozuje lyžařský a snowboardový areál.

Další setkání s Rampušákem a Kačenkou čeká návštěvníky Orlických hor v sobotu v Deštném.


 


8.3.2004 , autor: (tů), Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck