Orlické hory  
Orlické hory s novou dominantou
 

Deštné v Orlických horách - Záměr tohoto nejznámějšího horského střediska regionu, vybudovat na nejvyšším vrcholu Orlických hor rozhlednu, dostane konkrétní obrysy.

Podle Luboše Domši, starosty Deštného, totiž obec ve spolupráci s Euroregionem Glacensis vypisuje soutěž na předložení architektonické studie rozhledny, která by měla vyrůst na vrcholu Velké Deštné, a mohla se stát dominantou Orlických hor. Na financování této akce se spolupodílí Evropská unie. Deštné už z fondu CBC Phare na zpracování projektu získalo více než 4800 eur. "Schůzka zájemců o vypracování studie rozhledny se uskuteční čtvrtého března v kancelářích Euroregionu Glacensis v Rychnově," říká Luboš Domša. Cílem setkání je seznámit soutěžící s kritérii, která je třeba splnit.

"V této souvislosti mohu říci například to, že na výstavbu rozhledny by měl být použit přírodní materiál, jako je kámen a dřevo," připomíná Luboš Domša.

Jasno je už i o výšce tohoto objektu, na níž se obec dohodla se zástupci Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. "Výška byla stanovena na osmnáct metrů, které by měly stačit na to, aby rozhledna i v případě, že dojde k obnovení lesa na Velké Deštné, zůstala nad vrcholky stromů," vysvětluje Luboš Domša. Rozhledna by měla sloužit nejen jako turistický objekt, ale i jako místo pro umístění telekomunikačních zařízení. Architektonické studie musí účastníci připravované soutěže vypracovat do konce dubna.

"S vítězem, který bude jako jediný finančně odměněn, uzavřeme smlouvu na vypracování projektu," dodává Luboš Domša.

Deštenští věří, že vybudování rozhledny, ale i výstavba rekreační vodní plochy, s níž tady také počítají, přivede do hor víc turistů i v letní sezoně, která je zatím mnohem slabší než zimní.

 


27.2.2004 , autor: (ka), Hradecké noviny


Zpět - Back - Züruck