Orlické hory  
Kolowrat chce zachovat ráz hor
 

Rychnovsko – Výstavba turistické rozhledny, kterou plánuje vybudovat obec Deštné v Orlických horách za spoluúčasti Euroregionu Glacensis (EG), se začíná odsunovat. “Minulý týden jsme byli na jednání u hraběte Jana Kolowrata a projednávali jsme tři možnosti, jak získat povolení k zahájení stavby na jeho pozemku. Jednalo se o pronájem, koupi, nebo pozdější převedení rozhledny do majetku hraběte,” sdělil ředitel EG Helmut Dohnálek.
V zastoupení Jana Kolowrata se tohoto jednání zúčastnil centrální ředitel Kolowratského majetku Jaroslav Kohoutek. Podle jeho vyjádření obec Deštné připravila před třemi lety studii na opravu původní dřevěné rozhledny, která se nachází na soukromém pozemku hraběte. “Souhlasili jsme s tímto návrhem. Nevadilo nám, že by byla ve větším měřítku, ale byla by převážně ze dřeva, a zachoval by se ráz Orlických hor,” vysvětlil Kohoutek a dodal, že alternativy, které jim byly nyní předloženy, jsou horší než ty původní. Dohody o pronájmu, které stanovil předchůdce Jaroslava Kohoutka společně s hrabětem, už prý druhá strana nemá zájem dodržet. Přišla s návrhem na rozhlednu, která by měla v první řadě sloužit komerčním účelům, a s původní stavbou nemá nic společného.
“V žádném případě nesouhlasím se stavbou ocelového monstra na tomto krásném území. Pokud má sloužit turistům, nevidím důvod stavět rozhlednu ověšenou satelitními vysílači a anténami, jelikož v těchto místech již není les tak vysoký,” vyjádřil se majitel pozemku Jan Kolowrat.

 


14.5.2004 , autor: Lenka Mazánková, Noviny Rychnovska


Zpět - Back - Züruck