Orlické hory  
Rozhledna není, Kolowrat je proti
 

Deštné v Orlických horách - Měla to být dominanta hor a turistická atrakce. Teď to vypadá, že si turisté na výstavbu asi 27 metrů vysoké rozhledny na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velké Deštné počkají.

Situaci totiž komplikuje hrabě Jan Kolowrat, který nechce prodat svůj pozemek, na němž by stavba stála. Rozhledna se na papíře rozrůstá "Původní návrh počítal s jednoduchou stavbou z přírodních materiálů, před časem se začalo mluvit o tom, že tam bude i kovová konstrukce a letos už chtěli celou rozhlednu zvýšit," vysvětlil Kolowratův odpor k projektu ředitel Správy Kolowratských lesů Jaroslav Kohoutek. Rozhlednu chce postavit obec Deštné ve spolupráci s Euroregionem Glacensis, aby do oblasti nalákaly více turistů. "Navrhli jsme kompromis, který by spočíval v pronájmu za přijatelnou cenu a pozdější převedení do majetku. Pokud se nedohodneme, rozhlednu umístíme na jiný vrchol, například na Šerlich," uvedl ředitel Euroregionu Glacensis Helmut Dohnálek. Kromě narušení krajinného rázu Orlických hor se Kohoutek obává také toho, že stavba rozhledny bude pro Kolowrata nevýhodná. "Převedení rozhledny do majetku hraběte bude trvat velmi dlouho a může dojít k tomu, že telekomunikační zařízení, která budou na rozhledně, a za jejichž provoz budou provozovatelé platit, již mezitím nebudou potřeba," dodává Kohoutek.

Rozhlednu v Orlických horách chystají na své straně také Poláci. Měla by stát na Vrchmezí v místech, kde stála Rübatschova chata s dřevěnou osmadvacetimetrovou rozhlednou. V roce 1946 chata vyhořela, rozhledna zchátrala a rozpadla se. Studii zaplatí Evropská unie Na Velké Deštné je nyní asi šestimetrová dřevěná vyhlídka, z níž je pěkný výhled do okolí. Architektonická studie rozhledny na Velké Deštné by měla vzejít ze soutěže, do níž se přihlásilo deset architektů. Na studii poskytla více než čtyřapůltisícovou dotaci Evropská unie z fondu Phare. Kdo však zaplatí stavbu rozhledny, zatím není jasné.

 


28.5.2004 , autor: STANISLAV ĎOUBAL, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck