Orlické hory  
Rozhledna? Místo Deštné Šerlich
 

Deštné v Orlických horách - Vrchol Šerlichu je sice o sto metrů níž než vyhlídka na Velké Deštné, ale pro turisty, kteří se chtějí rozhlédnout po Orlických horách, se možná stane lákavějším místem. Mohla by tam totiž stát rozhledna, kterou majitel pozemku na Velké Deštné nechce.

 

Stávající vyhlídková věž na Velké Deštné

„Když jsme se doslechli o komplikacích s plánovanou stavbou rozhledny na Velké Deštné, nabídli jsme pro její stavbu náš pozemek u Masarykovy chaty, a to za symbolické nájemné,“ řekl Václav Hovorka, předseda královéhradeckého Klubu českých turistů.

Klub, který vlastní Masarykovu chatu na Šerlichu a přilehlé pozemky, tak reagoval na těžkosti, na něž obec Deštné a svazek obcí Region Orlické hory narážejí při jednáních s majitelem pozemků na Velké Deštné. Jan Kolowrat Krakovský, vlastník několika nemovitostí v horách i Podorlicku, totiž turistickou atrakci na svém kopci nechce.

„Jestli na straně pana Kolowrata nedojde k nějakému posunu, stavba na Velké Deštné reálná není. Projekt tamní rozhledny je ale využitelný i jinde a nezapadne,“ míní náměstek hradeckého hejtmana Helmut Dohnálek, který patří k zastáncům stavby.

Vedoucí správy Kolowratských lesů Jan Kohoutek potvrdil, že se představy obou stran příliš neshodují.

„Náš dojem je takový, že obce chtějí hospodařit na cizím majetku. Pan Kolowrat nakonec souhlas vyslovil, ale za určitých podmínek,“ uvedl Kohoutek.

Jaroslav Štefek ze svazku obcí Region Orlické hory vysvětlil, že jde o podmínky jen těžko splnitelné.

„Roční pronájmy, které navrhli, jsou natolik vysoké, že by je nebylo možno uhradit,“ sdělil Štefek, ale dodal, že svazek obcí prověřuje, zda by k úhradě nájmu a dalších nákladů na rozhlednu nemohly napomoci příjmy z případných telekomunikačních zařízení tam umístěných.

 

Oproti problémům s pozemky na Velké Deštné stavbě na Šerlichu téměř nic nebrání. „Máme jedinou podmínku, aby rozhledna byla kamenná. Masarykova chata je po architektonické stránce dosti cenný objekt a kamenná rozhledna by jej nerušila, naopak dotvářela,“ míní předseda klubu turistů Hovorka.

O sto metrů nižší Šerlich sice již nenabízí takové podmínky pro telekomunikační vysílače jako Velká Deštná, má však jiné výhody. „K Masarykově chatě vede asfaltová komunikace, která je průjezdná i v zimě. Můžeme také nabídnout možnost napojení inženýrských sítí přímo z chaty,“ upřesnil Hovorka.

Výhled z Masarykovy chaty na Šerlichu (z prvního patra)

Výhled z rozhledny na Šerlichu by prý byl s Deštnou srovnatelný. „Viditelné by bylo celé pásmo Orlických hor, Krkonoše, skupina Králického Sněžníku, Broumovské stěny, polský Bor a Hejšovina a při při dobrých podmínkách také Hradec Králové, komíny elektráren v Opatovicích a Chvaleticích i Kunětická hora,“ popsal Hovorka.

Podle Štefka je ale Šerlich pro stavbu rozhledny až druhou variantou. „Především chceme využít možnosti výškového bodu na Velké Deštné,“ uvedl Štefek. Na Klub českých turistů se prý obrátí až v případě, že se s Kolowratem nedohodnou.


 

 

18.2.2006 , autor: MARTIN FILIP, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck