Orlické hory  
Na Anenském vrchu má být rozhledna
 

 

Kaple sv. Anny
Kaple sv. Anny s triangulační věží, pravděpodobně 30. léta (H)

Nová dřevěná rozhledna vysoká 17 metrů letos vyroste na Anenském vrchu poblíž Bartošovic v Orlických horách. Už se čeká jen na stavební povolení a příslib dotace.

S návrhem postavit rozhlednu přišlo Sdružení svazku obcí Rokytnice a Bartošovice. Věž bude jednou ze čtyř rozhleden plánovaných v českopolském pohraničí.

„Pokud získáme dotaci, stavba by mohla začít už v červnu a za pět měsíců by rozhledna stála. Chceme tím pomoci turistickému ruchu v regionu,“ řekl mluvčí podniku Lesy České republiky Zbyněk Boublík. Lesy jsou hlavním investorem rozhledny, která bude stát asi 1,5 milionu korun.

Na vrchu už kdysi rozhledna byla. Věž vyroste na vrchu vysokém 991 metrů nad mořem, na místě, kde až do konce první světové války rozhledna stávala. Byla postavena v roce 1910, koncem války však začala chátrat a později zanikla. Anenský vrch byl poutním místem, kde kromě rozhledny byla i kaple svaté Anny. V roce 1937 byla kaple rozebrána a odvezena na okraj osady Hadinec, protože se na vršku budovala soustava pohraničních opevnění. Dodnes tam stojí dva bunkry R - 84 Arnošt a R - 85 Anna. Jsou dnes jediným vyvýšeným místem, odkud se turisté rozhlížejí po krajině.

K nejznámějším rozhlednám v česko-polském pohraničí patří Dobrošov a Velká Deštná, ze kterých jsou za příznivého počasí krásné výhledy. Na budoucí rozhlednu na Anenském vrchu se turisté dostanou z Jiráskovy cesty asi sedm kilometrů od Rokytnice v Orlických horách. Konstrukce bude mít ve výšce 12 metrů vyhlídkovou plošinu. Podle plánů má okolní stromy převýšit o pět metrů. Obce, které s návrhem na stavbu rozhlednou přišly, tam žádné další stavby, třeba restauraci či kiosky, nechtějí.

 

 

30.1.2010, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck