Orlické hory  
U Králík stojí nová rozhledna
 

Červená Voda postavila vyhlídkovou věž na Křížové hoře. Bude velmi populární, tvrdí turisté.

 

 

Dávné poutní místo nad Červenou Vodou na Králicku má novou dominantu. Je jí více než dvacet pět metrů vysoká rozhledna. Stavbu, do které se pustila obec Červená Voda vloni, z velké části zaplatila Evropská unie.

Turisté předvídají rozhledně úspěch. „V tomto kraji bych raději viděl rozhlednu na vyšším vrcholu, na Jeřábu nedaleko Králík. Pravda ale je, že tam by byla dál od civilizace a nepřitáhla by tolik lidí. Rozhledna na Křížové hoře bude určitě velmi populární, podobně jako třeba Andrlův Chlum u Ústí nad Orlicí,“ míní předseda Klubu českých turistů z Jablonného nad Orlicí Günter Scholz.

Na Křížové hoře nad Červenou Vodou již stojí hotová stavba, která by počátkem února měla projít kolaudací. Obec ji chce otevřít v půli června, ale podle radních lidé budou moci po domluvě rozhlednu navštívit i dřív.

Vyhlídkovou věž tvoří litá betonová konstrukce opláštěná dřevem. Vrchní část rozhledny ve výšce dvaceti pěti metrů je celodřevěná. V úpatí rozhledny vzniká otevřený ochoz zakončený oblou střechou, který se má stát zázemím pro společenská setkání.

Rozhledna stála přes sedm milionů korun. Kromě Unie na ni částečně přispěl i Pardubický kraj.

Podle původních záměrů červenovodských zastupitelů ale neměla na Křížové hoře stát rozhledna. Před deseti lety se totiž zastupitelé shodli, že obnoví dřevěný kostelík, který tam stával od třicátých let devatenáctého století. S nápadem postavit rozhlednu přišel někdejší architekt olomoucké diecéze Tomáš Černoušek, který pomáhal červenovodskému domovu důchodců se stavbou kaple. „K našemu překvapení nám doporučil nestavět kostelík, který by byl využíván jen několikrát do roka. Navrhl rozhlednu,“ říká červenovodský místostarosta Milan Dvořák.

 

Pozůstatky křížové cesty

Projekt rozhledny vypracoval architekt Jan Mádlík. Půdorys původního kostela mají podle jeho projektu připomínat základy z kamenů uprostřed půlkruhového zastřešeného ochozu pod věží. „Ochoz bude prostorem setkávání lidí a mohou se tam konat i bohoslužby,“ dodává Dvořák.

 

Dřevěný kostel stával na Křížové hoře od roku 1833. V roce 1923 k němu přibyla dřevěná poutní chata. Obě stavby ale zanikly po druhé světové válce, kdy se Křížová hora stala součástí cvičiště československé a později sovětské armády.Stránky Červené vody, kde se lze mj. dočíst: "Oznamujeme všem zájemcům, že slavnostní otevření rozhledny na Křížové hoře se uskuteční dne 16.6.2007. Rozhledna bude veřejnosti přístupná "v předpremiéře" již od jara 2007, a to o víkendech, přesná otevírací doba bude včas zveřejněna. Slavnostní vysvěcení rozhledny se uskuteční v září 2007 na červenovodskou pouť."

 

Pozn.: fotografie pochází z 3.12.2006

1.2.2007 , autor: MARTIN FILIP, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck