Orlické hory  
Masarykova busta poprvé přečkala celých patnáct let
 
Masarykova busta před chatou
Masarykova busta před chatou

Turisté putující po hřebenech Orlických hor se letos mohou zastavit u Masarykovy chaty na Šerlichu k malé oslavě. Jubilantem je tamní busta prvního československého prezidenta. Poprvé za svou sedmdesátiletou historii vydržela u chaty patnáct let bez stěhování. Tři, čtyři a opět čtyři roky. Jen tak krátká byla předcházející období, po která směla podobizna Tomáše Masaryka u chaty nesoucí jeho jméno být.

Busta se u chaty poprvé objevila v roce 1935. „Vytvořil ji Leoš Kubíček, sochař pocházející ze Slatiny nad Zdobnicí. Návštěvníci Masarykovy chaty znají také dřevořezby jeho bratra Josefa, které zdobí sloup v interiéru chaty,“ říká znalec a milovník Orlických hor Jan Hégr.

Kubíček měl ve dvacátých letech jedinečnou příležitost prezidenta portrétovat. „Kubíčkovi totiž v té době žili v Rybné nad Zdobnicí, kde se seznámili s vdovou po Antonínu Slavíčkovi a Herbertu Masarykovi Mílou Slavíčkovou-Masarykovou. Ta Kubíčkovi zařídila, že mohl strávit s prezidentem více než týden v Židlochovicích,“ vysvětluje Hégr.

Skicy ze Židlochovic využil Kubíček v roce 1935, kdy ho u příležitosti otevírání silnice k Masarykově chatě vyzvali, aby vytvořil prezidentovu bustu. Dílo však vydrželo před chatou pouhé tři roky. „Nikdo neví, co se na konci roku 1938 s bustou stalo. Pochybuji, že by ji tam naši vojáci odcházející z pohraničí nechali. Informace o tom, kam se poděla, neexistují,“ říká Hégr.

Výhled z chaty do kladské kotliny, kterou na obzoru uzavírá masív Kralického Sněžníku
Výhled z chaty na Bystřické hory, obzor uzavírá masív Kralického Sněžníku. Vlevo busta TGM

Po válce proto začal Kubíček pracovat na bustě nové. Dokončil ji však až v roce 1949. „Protože bylo již po únoru 1948, novou bustu Kubíček usazoval sám jen s dělníky a bez jakékoliv slávy. Vydržela tam přibližně do roku 1953 a pak čekala dalších 15 let ukrytá někde v prostoru Masarykovy chaty,“ popisuje Hégr.

Pamětníci se prý dnes nemohou shodnout, zda odlitek přečkal do roku 1968 na půdě, v hospodářské budově nebo dokonce ve studni.

V květnu 1968 inicioval návrat sochy Klub českých turistů spolu s Českým svazem tělesné výchovy. Socha tentokrát vydržela u chaty do roku 1972. Zbytek totality strávila v některém z muzeí ve východních Čechách. O poslední návrat sochy v roce 1990 se zasloužil historik Václav Šplíchal a Vlastivědný aktiv z Deštného v Orlických horách.

 

 


9.8.2005 , autor: MARTIN FILIP, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck