Orlické hory  
K hranici už vede nová silnice
 

Orlické Záhoří - Plánované rozšíření hraničního přechodu i nové vozovky usnadní lidem cestování mezi turistickými centry na obou stranách hranice, stavbu podpořila Evropská unie z programu Phare CBC. Novou horskou silnici k hraničnímu přechodu v Orlickém Záhoří mohou využívat řidiči. Stavbaři včera uzavřeli první etapu oprav dvacetikilometrového úseku z Šerlichu do Neratova a zástupci euroregionu Glacensis poklepali na základní kámen navazujícího úseku.

„Podle našich údajů stavba silnice včetně tří mostů dosud stála zhruba 4 miliony euro, z toho polovina plynula z evropského fondu. Druhý úsek silnice ve směru k Zemské bráně a do Rokytnice v Orlických horách by měl být hotov v říjnu příštího roku,“ uvedl sekretář euroregionu Helmut Dohnálek.

Podle něj by rozšířený přechod v Orlickém Záhoří mohl začít fungovat pro automobilovou dopravu již těsně po vstupu České republiky do Unie, tedy již v květnu nebo v červnu příštího roku. Ještě však záleží na stavbě celnice. Kvůli vleklým sporům s chalupáři celníci již ustoupili od stavby nové budovy a zřejmě se zde pokusí prosadit pouze provizorní buňky. Doposud v Orlickém Záhoří slouží pouze přechod pro malý pohraniční styk, mohou tudy jen chodci, vozíčkáři a malé motocykly. Podnikatelé čekají na nový přechod již několik let a doufají, že turistický ruch oživí odlehlý region za hřebenem hor.

Celkem budou stát nové silnice, mosty a zázemí pro celníky kolem čtvrt miliardy korun. Evropská unie vydala na podporu projektu na české straně 4,25 milionu euro a na polské straně 2 miliony, zbytek doplácejí oba státy. Euroregion již také získal příslib na dalších 2,8 milionu euro na opravu silnice, která spojí přechody v Záhoří a Dolní Lipce v Pardubickém kraji.

 

Dokončení první části nové silnice k hranici s Polskem v Orlickém Záhoří připomíná pamětní deska při vjezdu na parkoviště pod Šerlichem.24.10.2003, autor ŠTĚPÁNKA TŮMOVÁ, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck