Orlické hory  
Nové silnice zpřístupní hory
 

Zcela průjezdné jsou ode dneška nové úseky silnice mezi Neratovem a Rokytnicí a od Bartošovic k Zemské bráně v Orlických horách.

 

Řidiči jedoucí v Orlických horách po příhraniční silnici od Deštného v Orlických horách směrem do Rokytnice už nemají důvod láteřit nad objížďkami a už vůbec ne nad stavem místních cest.

„Ode dneška jsou silnice oficiálně průjezdné. Nyní jsou v předčasném užívání, úplné předání stavby proběhne v květnu příštího roku,“ sdělil vedoucí rychnovského provozu společnosti Strabag Ivan Nehera.

Nové silnice jsou pokračováním úseku od Šerlichu k Neratovu, který byl dokončen loni. „Nově se začalo jezdit na zhruba sedmnáctikilometrovém úseku z Rokytnice k Neratovu a asi tříkilometrovém z Bartošovic k Zemské bráně. Na loni opravenou silnici Neratov - Šerlich navazuje odbočka k novému hraničnímu přechodu v Orlickém Záhoří, kde vznikl také nový most,“ sdělil starosta Rokytnice v Orlických horách Antonín Štefek.

Přes Orlické Záhoří do Polska však budou automobily jezdit až od listopadu. „Stavba je hotova, ale čeká se na vybudování celnice. Předpokládám, že přechod bude v provozu do konce listopadu,“ řekl Štefek.

Nové komunikace jsou podle Štefka základním předpokladem pro úspěšný rozvoj měst a obcí v pohraničí. „Když dříve řidiči viděli, jaké tady máme silnice, často je to odradilo sem znovu přijet. Nyní se situace naprosto změnila. Opravené silnice jsou pro nás obrovským přínosem, který je nezbytný pro rozvoj cestovního ruchu,“ řekl Štefek.

Dodal, že v příštích letech by mělo dojít také na úsek z Rokytnice do Rychnova nad Kněžnou. „Projekt se již zpracovává a předpokládáme, že úplné spojení z chaty na Šerlichu až do Rychnova budeme mít do roku 2006. Orlické hory tak budou pokryté krásnými silnicemi,“ řekl.

Novou silnici oceňují také místní podnikatelé, kteří čekají více turistů, a četní cyklisté, kterým zážitek z plynulé jízdy po novém povrchu o víkendu nezkazilo ani mlhavé a chladné horské počasí. „Je to obrovský rozdíl. Jezdím tady na kole často a dříve to byla samá díra. Teď si to zkoušíme a je to paráda,“ řekl osmnáctiletý student Tomáš Dejmek z Hradce Králové.

Opravy příhraničních silnic v Orlických horách letos přijdou na devět milionů eur. Peníze opatřilo regionální sdružení měst na pomezí Čech a polského Kladska euroregion Glacensis. „Prostředky jsme získali z evropského programu Phare CBC, asi polovinu nákladů tvoří podíl Státního fondu dopravní infrastruktury. Podobné opravy probíhají i na polské straně hranice,“ řekl sekretář euroregionu Helmut Dohnálek a dodal, že v budoucnu by mělo dojít také na zanedbané silnice v okolí Náchoda a Broumova.

 

Nadále pokračuje rekonstrukce historického mostu přes Divokou Orlici v Zemské bráně. Hotová by měla být do května příštího roku. Stavbaři mají v příštích letech opravit silnici až k Mladkovu.


 

 


1.11.2004 , Autor: STANISLAV ĎOUBAL, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck