Orlické hory  
Chataře děsí střelba
 

Parta militaristů se prý po Orlických horách prohání v obrněnci a střílí ostrými náboji z kulometu

 

Sedloňov - V poklidné oblasti Orlických hor to vře. Asi tři desítky chalupářů z okolí Sedloňova a Sněžného se bouří proti skupině nadšenců, která na Skutině opravuje bunkr. Na tom by podle nich nebylo nic špatného, kdyby u bunkru nestříleli z kulometu, nejezdili obrněným transportérem a neničili přírodu. Proti chování militaristů lidé sepisují petici.

„Není nám lhostejné trvalé ničení přírody a zdraví lidí v osadě Polom Lužany. Žádáme zastupitele okolních obcí, aby podnikli razantní kroky, které by znemožnily další bezohledné vandalství a ničení přírody,“ říká jeden z autorů petice Petr Hubert.

 

Kde dřív byla panenská příroda, je teď bojiště

Chataři obviňují z problémů Josefa Balcara a Josefa Tojnara. „V místě dříve panenské přírody a krásných mezilidských vztahů je jejich vinou bojiště, na němž vládne hloupost, zlo a nenávist. Rozumná domluva s nimi není, jedinou jejich odpovědí je, že čistí bordel na svém pozemku. Za nepořádek pravděpodobně považují stromy a keře,“ líčí Hubert. Oba muži obvinění odmítají. „Je mi jedno, co si říkají, mám čisté svědomí. Na všechno mám řádné povolení,“ tvrdí Balcar.

Podle chalupářů se situace vyostřila letos na jaře, kdy na svém pozemku v sousedství Balcar pokácel desítky stromů. Jeho pozemek je necelých pět set metrů od hranice Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. „Podal jsem stížnost na odbor životního prostředí v Dobrušce,“ sděluje Hubert.

Výsledek? „Stížnost jsme prověřili spolu s inspekcí životního prostředí a rozpor se zákonem na ochranu přírody a krajiny jsme neshledali,“ odpovídá pracovnice Městského úřadu v Dobrušce, která si nepřeje zveřejnit jméno. Podrobnosti k případu telefonicky sdělit odmítá.

Po čase se v okolí bunkru začal prohánět obrněný transportér a po nocích se tam začala rozléhat i střelba z automatických zbraní. Lidé mají podezření, že se střílí i ostrou municí, což podle nich potvrzuje prostřílená cedule na okraji osady Polom. „Byl jsme na procházce s přítelkyní, která je na vozíku, málem nás přejeli! Transportér se kolem nás prohnal plnou rychlostí. Jezdí s ním po celém kopci, kde se jim zachce,“ dodává Jiří Horák.

Jeho slova potvrzuje i chatař Martin Nauš. Ten chtěl na majitele transportéru podat trestní oznámení pro podezření z obecného ohrožení. V noci se mu totiž Tojnarův transportér s údajně opilou posádkou proháněl po pozemku. Případ skončil u přestupkové komise na Obecním úřadě v Sedloňově, ale dodnes nemá viníka.

„Prý nebyl důvod podávat trestní oznámení, škoda nepřesáhla pět tisíc korun a chybí důkazy. Oba se mi vysmáli do očí. Říkali, že je stejně nikdo neviděl. Nedostali ani pokutu. Jezdí v transportéru úplně na mol a ohrožují naše děti! Policisté mi sami řekli: Zákony jsou špatné, nemůžeme s tím nic dělat,“ tvrdí Nauš.

„Odmítám, že bych s transportérem jezdil po cizích pozemcích opilý. To je nesmysl. Transportér je můj a od pana Balcara mám pronajatý kus pozemku, po kterém jezdím,“ oponuje Tojnar.

Po údajném řádění Balcara a jeho kamarádů v okolí Skutiny chalupáři nabyli dojmu, že militaristé mají zastánce v sedloňovském starostovi. „Panu Balcarovi ani nikomu jinému nestraním. Svůj díl pravdy má každá strana sporu,“ míní starosta Zdeněk Schwarz.

„Mám povolení na střílení a i na kácení stromů,“ hájí se Balcar.

„Nejsme proti zákonnému provozování bunkru na Skutině a chápeme snahu každého zastupitelstva o zatraktivnění oblasti. Proč to ale jinde jde bez střílení a tanků?“ ptá se Hubert.


 

 


24.11.2006 , autor: TOMÁŠ KUČERA, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck