Orlické hory  
Vloni až dva metry sněhu, teď po něm není ani památky
 

Na leden je to opravdu nezvyklé. Cestu přes Šerlich do Orlického Záhoří touto dobou vždy pokrývá alespoň dvacet centimetrů sněhu, často se jezdí v hlubokých sněhových rigolech. Dnes ani na hřebenu nedaleko Masarykovy chaty, ve výšce přes tisíc metrů, není po sněhu ani památky. Svítí slunce, je jasno. „Je to jako v březnu, dubnu,“ říká starší žena vracející se z pěší túry.

Lidé by si přáli sníh, i když na tom nezávisí jejich obživa. „Když je sníh, je to o hodně lepší. Dnes přijdou děti z venku promáchané, zablácené. Topit se musí stejně, protože tu fouká,“ říká zákaznice obchodu v centru Orlického Záhoří. „Někdo si myslí, že když je zima bez sněhu, nemáme problémy s dovážkou zboží, ale tak to není. V pátek se někteří řidiči přes Šerlich nedostali. Dole pršelo, ale tam chumelilo a bylo namrzlo. A cestáři se divili. Prý dostali hlášení, že sněží jen ve výšce jedenáct set metrů. Cestářům je to jedno. V sobotu ráno musel pekař na třech stech metrech na Šerlichu nasazovat sněhové řetězy. Lidé dojíždějí do Kvasin do automobilky, kde mají být na šestou, ale cestáři přijedou až po šesté,“ zlobí se spolumajitelka obchodu v Orlickém Záhoří Anna Javůrková. Kvůli blátivé zimě přichází o zákazníky.

„Pro nás je sezona důležitá, protože u nás nakupují rekreanti. Když není sníh a silnice jsou sjízdné, lidé si dojedou do marketů v Rychnově na Kněžnou a my přicházíme o tržby,“ vysvětluje obchodnice.

 

Po loňských závějích není v Záhoří ani památky

Orlické Záhoří je jako na konci světa. Rozkládá se v údolí až za hlavním hřebenem Orlických hor, kam vedou jen dvě cesty - přes hřeben ve výšce 1000 metrů nebo zdlouhavou oklikou přes Bartošovice. Údolí rozděluje hraniční řeka, na druhé straně je Polsko. V posledních letech tu lidé opravili penziony a snaží se nalákat turisty. Chybějící sníh je však největší překážkou. Vloni v dubnu ho bylo ještě téměř metr.

„Podobnou zimu nepamatuji. Měli jsme obsazeno, ale kdo nemá zaplacenou zálohu, ruší pobyt nebo ho alespoň přesouvá na pozdější termín. V okolí jsou tři pěkné sjezdovky, ale není tam ani vločka sněhu. Přitom přes Vánoce se lyžovalo, ale pak začalo pršet. Máme ještě další penzion, kam měly přijet lyžařské kurzy, ale ty také odřekly. Přesto stále věříme, že zima přijde,“ říká recepční hotelu Kunštát Marie Bínová.

Všichni vzpomínají na loňskou sezonu. V Orlickém Záhoří byly téměř dva metry sněhu.

„Do kravína jsme se tehdy museli prohrabávat,“ říká jeden ze zaměstnanců zemědělského družstva Ekolife, které chová dvě stě padesát krav.

Družstevníci si zatím nestěžují, ale zima bez mrazů jim také vadí. „V zimě se rodí mláďata a mráz spálí různé mikroby. Teď když je všude bláto a teplo, jsou telata náchylnější k různým nemocem,“ říká.

 

Neradují se ani v Masarykově chatě na Šerlichu, která leží ve výšce 1019 metrů nad mořem. Obvykle se tam scházejí běžkaři, kteří využívají Jiráskovu hřebenovou cestu. Když je sníh, je v okolí plno lidí. Chatu navštěvují také Poláci, kteří lyžují na sjezdovkách v nedalekém Zielenieci.

„V sobotu se má chata zaplnit rekreanty, ale v okolí není žádný sníh. Lidé budou muset chodit na pěší túry. Sněhu nebylo moc ani přes Vánoce, stačilo to tak na běžky. Vloni jsem tu nepracovala, ale všichni vykládají, jaká spousta sněhu tady byla,“ říká servírka Monika Nývltová.

 

 


11.1.2007, autor: Vladimít Bílek, MF Dnes


Zpět - Back - Züruck