Orlické hory  
Orlické hory se dočkaly otevření přechodu
 

Od úterka (16.8.2005) mají Orlické hory první a zatím jediné silniční spojení se sousedním Polskem. Stal se jím přechod v Orlickém Záhoří.

 

Hřebeny Orlických hor halí mlha a do deště vyráží jen nejotužilejší turisté. Lidé z Polska i Čech, kteří využili nový hraniční přechod v Orlickém Záhoří, si pochvalovali nové možnosti příhraniční turistiky.

„Chystáme se s rodinou na výlet po polské straně hranice až k Náchodu. Tam přejedeme do Čech a podíváme se na Dobrošov. Podle mapy je to mnohem přímější spojení, než kdybychom do Náchoda jeli po naší straně,“ říká Zdeněk Kunc, který tráví v Orlickém Záhoří dovolenou.

Řidiče však může zaskočit, že je na polské straně hranic nečekají tak kvalitní silnice jako u nás. Do Orlického Záhoří totiž pohodlně dojedou po opravené široké silnici z Deštného i z Rokytnice v Orlických horách. Na stavbu, kterou zakončilo otevření opraveného mostu na Zemské bráně, přispěla čtyřmi a půl milionem eur Evropská unie. Kousek za mostem však nový povrch vozovky končí a na Duszniki i opačným směrem na Medzylesie musí turisté pokračovat po úzké rozbité cestě. „Poláci příhraniční silnice opraví. Z Unie získali zhruba stejnou dotaci. Termín dokončení ale plánují až na podzim příštího roku,“ uvedl první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Helmut Dohnálek.

Bezprostředně za hranicí mnoho zajímavého na české turisty nečeká. Mostowice jsou malá osada s kostelíkem, několika chalupami a restaurací. První kilometry cestou na Medzilesie nepotkáte ani živáčka, užívat si však můžete zvlněné krajiny Bystřických hor. O něco zajímavější je zvolit v Mostowicích opačný směr a vydat se směrem k lázeňskému městečku Duszniki.

V Lasówce, první vsi za Mostowicemi, lidé najdou několik restaurací a turistických ubytoven. „Nabízíme agroturistické ubytování v rodinném prostředí. Lidé k nám jezdí odpočívat. V zimě lyžují v Zielenieci, v létě chodí po horách či využívají cyklotrasy v okolí,“ říká Malgorzata Korwel z ubytovny Sudecka chata. „Z otevření přechodu máme radost. Doufáme, že k nám bude jezdit více turistů,“ dodává.

 

„Přechod mohou využívat pěší, cyklisté, motocykly a osobní automobily, ale i nákladní vozidla do hmotnosti třech a půl tuny, která jsou registrovaná v Česku nebo v Polsku,“ upozorňuje mluvčí Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Klára Krejčí.


 

18.8.2006, autor: MARTIN FILIP, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck