Orlické hory


Orlické hory jsou krásné a levné
13. března 2001, ZEMSKÉ NOVINY

Nocleh s plnou penzí za dvě stě korun uprostřed sezony v Krkonoších či na Šumavě nejspíš nepořídíte. Taky se vám tu nestane, aby v autoatlase regulérně vyznačená silnice plynule přešla v lyžařskou stopu. V Orlických horách to není nic divného.

Zdobnice, jedno z lyžařských center Orlických hor, první týden v březnu. Na sjezdovkách leží čerstvá vrstva kvalitního sněhu, stopy jsou projeté. Teplota těsně pod nulou, sluníčko září jako v Alpách. V krkonošských, beskydských, šumavských či jesenických hnízdech srovnatelné velikosti by za těchto podmínek nebylo k hnutí. Tady je s trochou nadsázky umění potkat živáčka.

Na konci světa

"Jsme tu na konci světa," pokyvuje hlavou muž v zeleném lesáckém obleku. Před jedenáctou si zaskočil na svačinu do hostince poblíž autobusové zastávky. Kromě něj, mne a obsluhy už tu není nikdo. "V zimě se sem, do hor, vyškrábe málokdo, neboť silničáři to s údržbou cest příliš nepřehánějí. Kdyby tu silnice neprotahoval obecní traktor, tak už se tu nedá jezdit vůbec," vysvětluje domorodec v přestávce mezi výbornou zelňačkou a kvalitním bramborákem. Je pravda, že zdolat horské silnice pokryté několikacentimetrovou vrstvou ujetého sněhu nezvládne každý. Zvláště když sem mnozí nešťastníci ženou své plechové miláčky bez sněhových řetězů, či dokonce s letními pneumatikami. Vidět tu auto usazené v příkopu či opřené o svodidla není nic zvláštního. Prorazit do Zdobnice z "nížiny", od Rychnova nad Kněžnou, ještě celkem jde, ale pokračovat po "hlavní" dál, do Deštného, když chumelí či krátce před vaší návštěvou chumelilo, je skoro nemožné. Učiněným nesmyslem pak je naplánovat si ze Zdobnice automobilový výlet do Říček. Silnice je sice v autoatlase i v jiných mapách řádně zaznamenaná, směrové tabule vás také navedou dobře, ale stejně máte smůlu. Po dvou třech kilometrech se z neudržované cesty jaksi mimoděk stane běžecká stopa. Pokud jste se s vozem dostali až sem, pak Bůh s vámi - snad se vám podaří alespoň vycouvat. Znamená to tedy, že pobyt ve Zdobnici doporučit nelze? Právě naopak. Jste-li ctiteli klidné zimní dovolené, jsou-li vám protivná vykřičená centra typu Špindlerův Mlýn, Harrachov či Železná Ruda, máte-li rádi krásnou přírodu a jste-li nepřáteli velkého utrácení peněz, pak je pro vás toto středisko v Orlických horách jako stvořené.

Klidná zimní dovolená

Jídlo i spaní se tu dá pořídit až neskutečně levně. V Ubytovně Zdobnice za už zmíněné skoro neuvěřitelné dvě stokoruny na den. V chatě Jitřenka vás plná penze vyjde na tři sta padesát korun. Pravda, nesmíte čekat žádný zvláštní komfort, ale ten vám mnohdy nenabídnou ani v Krkonoších. Zato ceny jsou v nejvyšším českém pohoří komfortní skoro vždy. Sjezdovky tu nejsou nijak zvlášť prudké, zato se tu až na výjimky nemusí u vleků stát velké fronty. Terénů vhodných k objevování s pomocí běžek je tu všude okolo požehnaně. Příroda krásná jako málokde, lidí minimum. A pokud byste náhodou neměli štěstí na sníh, můžete si udělat výlet Čertovým dolem na některý z vrcholů hlavního hřebene Orlických hor, ke Kunštátské kapli či do rozlehlého Orlického Záhoří malebně se rozprostírajícího podél státní hranice s Polskem.

* * *
INFORMACE NA CESTU:

Z Prahy do Zdobnice odjíždí v pátek autobus z Florence ve 14.30. Po přestupu v Rychnově nad Kněžnou (17.05-18.29) dorazíte do cíle v 19.20. Ze Zdobnice do Prahy odjíždí v neděli autobus v 15.11. Po přestupu v Rychnově nad Kněžnou (15.48 - 16.05) a ve Vamberku, dojedete do Prahy na Florenc v 19.05. Z Brna do Zdobnice odjíždí v pátek autobus z nádraží Zvonařka v 15.00. Po přestupu v Rychnově nad Kněžnou (17.33 - 18.29) dojedete do cíle v 19.20. Ze Zdobnice do Brna vyráží v neděli autobus v 15.11. V 15.48 vystoupíte v Rychnově nad Kněžnou na autobusovém nádraží. Z Rychnova nad Kněžnou pak autobus do Brna odjíždí v 16.05. V moravské metropoli budete ve 18.40. (Jedná se o aktualizované údaje, z 16.11.2001, pozn. R.Z.)

Ubytování a stravování: Ubytovna Zdobnice (0445/592183) chata Jitřenka (0445/592165), chata Pod nebem (0445/ 592140). chata Vyhlídka (0445/ 592153), chata Doubravka (0445/ 59 21 61).

Informace: Informační centrum Orlicka, Kostelní 446, 564 01 Žamberk, tel.: 0446/ 612946. e-mail: info@orlicko.cz

Miloslav Frýdl, foto R.Z.