Orlické hory NET
Česká verze English
Hadinec
 
Hadinec, pošta Bartošovice - Orlické Hory (Seehöhe 750 m); foto 1929, (H)
Hadinec, pošta Bartošovice - Orlické
Hory (Seehöhe 750 m); foto 1929, (H)

Mapa Hadinec (Ottendorf) - bývalá horská osada (775m) v údolí potoka na jihovýchodním svahu Anenského vrchu, vzniklá kolonizací rokytnického panství v 17. století.

 

Kaple sv. Anny sem byla přenesena roku 1937 z Anenského vrchu. Po druhé světové válce zcela zarostla lesem (dnes přírodní rezervace Černý důl) Ke kapli vede krátká značená odbočka z rozcestí pod Hadincem.

 

Mezi válkami vedla přes Hadinec, tenkrát Ottendorf, Jiráskova horská cesta. Snad žádný tehdejší turistický průvodce se o této vísce nezapomněl zmínit. At' už pro nádherné vyhlídky, které jsou z Hadince dodnes, nebo pro "čistý a prostý hostinec Kastnerův", kde dokonce "umějí česky" (Chyského průvodce Hory Orlické z roku 1913!). Ottendorf byl tehdy "malá německá osada asi o 70 obyvatelích.........na silnici od Rokytnice k Bärnwaldu (Neratov). Velmi dobrý hostinec jeho s dvěma pokojíky a 5 lůžky, která mohou býti rozmnožena o další 2 v přízemku a o několik slamníků na půdě, pojme jenom po senoseči větší počet turistů." (Chyský, Hory Orlické, 1922)

 

Mohutná lípa s turistickým rozcestím žluté a modré pod Hadincem Horní část Hadince, výhled na Suchý vrch Sv. Jan Nepomucký
Mohutná lípa s turistickým rozcestím pod Hadincem Horní část Hadince, výhled na Suchý vrch Sv. Jan Nepomucký
při cestě do Neratova

 


Zpět - Back - Züruck