Orlické hory NET
Česká verze English
Komáří vrch 992 m
 
PR Komáří vrch

Mapa Komáří vrch - přírodní rezervace ve výšce 992 m v hřebenové části Orl. hor. Je budována migmatity a ortorulami. Spolu s okolním porostem je chráněným územím od roku 1973 o rozloze 16,38 ha. Jádro rezervace tvoří zakrslá horská bučina se smrkem, jeřábem, jedlí a subalpínská smrčina. Na Jiráskově horské cestě je to jedno z mála míst s původním bukovým porostem.

PR Komáří vrch

V dosti chudém bylinném patře nalezneme především druhy acidofilních horských bučin. Rostou zde např. borůvka černá, metlička křivolaká, bika chlupatá, věsenka nachová, podbělice alpská ad. Z chráněných rostlin se zde vyskytuje žebrovice různolistá a plavuník zploštělý, který však nebyl v posledních letech potvrzen.

 

 

Pod Komářím vrchem (dříve Mückenberg) vede přes sedlo Mezivrší horská silnička z Říček do Černé vody. V letní sezóně o víkendech na Mezivrší zajíždí turistický cyklobus směřující do Orlického Záhoří.

 

 

 • Opevnění
 • V okolí jsou objekty opevnění z let 1936 - 38. Přímo na temeni Komářího vrchu (nepřístupný - rezervace!) je dělostřelecká pozorovatelna pro tvrz Haničku R-S-91 Vrchol. Nedaleko parkoviště na Mezivrší se nachází pěchotní srub R-S-89 U silnice.

  Samostatný pěchotní srub R - 89 U silnice Pohled od srubu směrem na Komáří vrch Silnice z Říček do Černé Vody

  Samostatný pěchotní srub
  R-S-89 U silnice

  Pohled od srubu směrem
  na Komáří vrch

  Silnice z Říček
  do Černé Vody

   

  Pokud se vydáte po červené Jiráskově horské cestě směrem na Anenský vrch, dorazíte po necelém kilometru k pěchotnímu srubu R-S-87 Průsek. Vyjímečně zachovalý objekt slouží jako muzeum. Je otevřen v případě příznivého počasí o víkendech přibližně od 10:00 do 16:00 hodin. Kromě výstavky různých dobových artefaktů lze shlédnout původní pancéřový zvon, dvojče těžkých kulometů vz. 37 a hlavně postupně rekonstruovanou střeleckou místnost minometu. Vstupné je dobrovolné, prohlídku si můžete zajistit na telefonu +420 605 590 861 a nebo e-mailu gazik@quick.cz.

   

  (Přehled objektů viz Opevnění Orlických hor - Rokytnicko).

   

  Samostatný pěchotní srub R - 87 Průsek Samostatný pěchotní srub R - 87 Průsek

  Samostatný pěchotní srub
  R-S-87 Průsek

  Rekonstruované spodní patro

  Samostatný pěchotní srub R - 87 Průsek Samostatný pěchotní srub R - 87 Průsek

  Střelecká místnost minometu

  Expozice

   


  Zpět - Back - Züruck