Orlické hory NET
Česká verze English
Říčky v Orl.h.
 
Říčky
Říčky

Mapa Horská ves a známé rekreační středisko (635 m) v údolí Říčky (dříve Klausa) a na okolních svazích pod Anenským vrchem a pod Zakletým. Připomíná se roku 1654 především jako dřevorubecká osada. Je však možné vznik Říček posunout ještě hlouběji do minulosti, na počátek 16. století. Sklárny v průběhu své činnosti měnily stanoviště, tak, jak postupně zpracovávaly dříví ve svém okolí. A právě jedním ze stanovišť rokytnické skelné huti by podle některých pramenů mohla být lokalita Bockwinkel (Kouty) mezi Horní Rokytnicí a Říčkami, a to již roku 1515.

 

KoutyV Koutech je pak doložena sklárna z roku 1872, postavená Janem Stöhrem z Vamberka, pravděpodobně na místě původní skelné hutě z 16. století. Odbytové nasnáze, drahý přísun surovin a odvoz výrobků a snad i jiné důvody způsobily, že podnik během několika let zkrachoval. Tovární budovy byly strženy a místo továrny na sklo zde byla zřízena pila. Sklárna nejprve vyráběla sklo tabulové, později duté sklo křišt'álové, alabastrové, rubínové a jinobarevné, které se exportovalo i do Anglie (viz stránka Orlickohorské sklo).

 

50. léta (H)
50. léta (H)

"Říčky jsou veliká německá ves, jejíž chaloupky se rozběhly po pěti potocích do svahů......a vytvořily velmi krásný celek, jehož malebnost je nejzřejmější ze strany severovýchodní, kostel, fara a škola jsou položeny asi uprostřed. Silnice, vedoucí Říčkami, spojuje Rokytnici a její nádraží s údolím Divoké Orlice, avšak i s Velkou Zdobnicí. " (Chyský, Hory Orlické, 1922)

 

 

Po druhé světové válce dochází vlivem odsunu původního německého obyvatelstva (Dostálův průvodce po Orlických horách z roku 1939 uvádí 848 obyvatel, z toho jen 8 Čechů) k prudkému poklesu počtu obyvatel. Proto v roce 1953 podává ONV v Žamberku návrh na vysídlení obce, která by byla užita jako sídliště pro penzisty a důchodce. Po jednání obecního zastupitelstva byl návrh zamítnut a v obci se začalo se stavbou lyžařského střediska. V roce 1960 byly Říčky vyhlášeny rekreačním střediskem a o tři roky později zde byla založena Horská služba.


V období 1964-65 probíhal severně od obce na jihozápadním svahu Zakletého, podobně jako v Kamenci (viz Luisino Údolí), geologický průzkum možných uranových ložisek. Raženy byly dvě štoly o celkové délce 2200 m. Nepodařilo se objevit žádné významné ložisko, proto bylo od dalších průzkumů upuštěno a ústí štol zavalena. (Bohumil Moravec (2001) - Průzkum uranových ložisek v Orlických horách a jejich mineralogie, In: Panorama 9., str. 72 - 74, SEN Dobré)


 

Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice

Pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice vzniknul v letech 1790-1792 na místě starší dřevěné kaple. Je to jednoduchá jednolodní stavba zčásti obklopená hřbitovem.

 

 

Pro Říčky je charakteristická horská rozvolněná zástavba roubených chalup rozesetých po svazích Zakletého, Komářího a Anenského vrchu.

 

 

 

 

 • Lyžařské středisko, sedačková lanovka na Zakletý
 • Na jihovýchodním úpatí Zakletého je jedno z nejznámějších lyžařských center Orlických hor. Areál vlastní a provozuje Ski klub Ústí nad Orlicí. V Říčkách se pořádá Skiinterkritérium - mezinárodní lyžařský závod dětí. Běžkaři mohou vleky použít jako ideální nástup na hřebenové túry.

  Sedačková lanovka na Zakletý
  Nová sedačková lanovka na Zakletý

  Pro zimní sezónu 2006/2007 byla uvedena do provozu nová sedačková lanovka na Zakletý. Koncová stanice lanovky je v nadmořské výšce 992 m n.m., tedy takřka na hlavním hřebeni Orlických hor. Je to ideální výchozí místo na hřebenové túry, neboť nedaleko vrcholu (1km) je turistické rozcestí Pěticestí s kioskem Horské služby.

  Už samotná jízda lanovkou je tak trochu atrakcí - postupně se otevírá nádherný výhled na Říčky, obzoru dominuje vzdálený hřeben Bukovohorské hornatiny se Suchým vrchem, po pravé straně se pomalu posouvá dozadu Komáří vrch a těsně před závěrem jízdy lze přehlédnout celé podhůří Orlických hor. Škoda jen, že sedačky lanovky jsou při jízdě nahoru otočené ke svahu a pro výhledy je nutné se otáčet dozadu..

   

   

   

  - parametry lyžařského střediska Říčky, ceníky vleků a kontaktní údaje zde

   

  Ski Centrum v Říčkách (www.skiricky.cz)

   

  kamery ttnet.cz: slalomka, Zakletý, pohled na Zakletý od chaty Alma

   

   

  ObecŘíčky.cz - oficiální stránky

   

  Říčky - 50. a 60. léta

  Zvětšit
  Zvětšit
  Zvětšit
       
  Pohled na střed Říček a Zakletý
       

   

  Poslední dvě řady pohlednic jsou ze sbírky paní Kosové, ostatní ze sbírky pana Holendy. Další dobové fotografie viz sekce Dobové pohlednice - Říčky.

   

   

  Říčky - 70. a 80. léta


  Zvětšit
  Zvětšit

   

   

  Říčky - současnost

   

  Říčky v létě
  Strašidelný mlýn pod Zakletým.
  Kaplička nad kostelem Nejsvětější Trojice
  Říčky v létě Strašidelný mlýn pod Zakletým. Kaplička nad kostelem Nejsvětější Trojice
  Chalupa v Říčkách
  Vysoké jarní nebe
  Kostel Nejsvětější Trojice
  Chalupa v Říčkách Vysoké jarní nebe Kostel Nejsvětější Trojice

  Zpět - Back - Züruck