Orlické hory NET
Česká verze English
Velká Deštná 1 115 m
 
Vrchol Velké Deštné, jaro 2006
Vrchol Velké Deštné, jaro 2006

Mapa Velká Deštná se mohla až donedávna chlubit hned dvěma nej - je to nejvyšší hora Orlických hor, a zároveň měla na svém temeni nejmenší rozhlednu tohoto pohoří. Byla jí vyhlídková věž ze čtyř otesaných kmenů spojených do tvaru pyramidy. Ve výšce pouhých pěti metrů se nalézala jednoduchá vyhlídková plošina. I těchto pět metrů však stačilo na to, aby se z ní otevřel úchvatný kruhový rozhled.

Rozhledna byla postavena v srpnu 1992 díky pionýrům z Náchoda, kteří mají základnu v osadě Kamenec. Věnovali ji panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštném, k jeho šedesátinám. Od té doby se jí říkalo Štefanova vyhlídka. V roce 2003 byla již značně chatrná rozhledna nahrazena novou, opět dřevěnou, o něco málo vyšší konstrukcí. I ta však v drsných podmínkách brzo zvetšela, a proto byla v roce 2010 stržena. Velká Deštná tak nyní zůstává bez vyhlídkové stavby. (Již dříve se objevovaly snahy o vybudování "klasické" rozhledny, ať už z kamene nebo kovu, pro komplikace při jednáních s majitelem pozemku Janem Kolowratem Krakovským však nikdy nebyla žádná stavba realizována.)

 

 

Podzim 2006 Dřevěná konstrukce rozhledny dostává v drsných horských podmínkách zabrat Cesta do Luisina Údolí a údolí říčky Zdobnice
Podzim 2006 Skromná dřevěná konstrukce rozhledny dostává v drsných horských podmínkách zabrat Cesta do Luisina Údolí a výhled na údolí říčky Zdobnice
Velká Deštná v zimě 1976/77 (foto Ivan Pašťalka) Velká Deštná z Luisina údolí (V)

 

Černobílý snímek nalevo zachycuje vrchol Velké Deštné v polovině sedmdesátých let. Vyfotografoval jej pan Ivan Pašťalka: "Fotku jsem pořídil v zimě 1976-77. Jak dlouho byla tato rozhledna v provozu si nevzpomínám, ale myslím, že byla zlikvidována již koncem 70. let." Snímek napravo je nedatovaná fotografie ze sbírky pana Jiřího Vysokého. I zde je dobře patrná věž na Velké Deštné, tentokrát z Luisina Údolí od hájovny.

 

Na Velké Deštné stávala podobná vyhlídková stavba již v dobách dávno minulých:
"Jdeme neustále do strmého vrchu, a na vrcholu kolkol vysoké lesy vyhlídku zastiňují. Není tu ani rozhledny ani restaurace. Před několika lety stávala tu jakási dřevěná pavlač nebo "tribuna", ale tu vichr a bouře rozmetaly." (Čeněk Kalandra: Krajina Orlická, str. 92. Vydáno jako 7. svazek edice KČT "Českým krajem" v Praze roku 1895.)

"Přicházíme pod Velkou Deštnou 1114 m k rozcestí. Na Velké Deštné trig. věž, rozhled, pro nějž tam odbočíme!" (Jaroslav Dostál: Orlické hory, Praha, Knihkupectví KČST. 1939, str. 116 - 135)

Pravděpodobně byla tedy věž vždy po čase obnovována, neboť sloužila zároveň jako triangulační bod. Ostatně ploché temeno Deštné k postavení vyhlídkové věže přímo vybízí. Stačila by jen několik metrů vysoká stavba, jakou byla donedávna Štefanova vyhlídka, (zvláště dnes, když je vrchol porostlý pouze uměle vysázenou nepůvodní klečí) a otevřel by se nádherný výhled...

 

 

Výhled ze Štefanovy vyhlídky
Kruhový výhled (360°) z bývalé Štefanovy vyhlídky (2002)
Statický obrázek (300kB) Javaapplet (340 kB)Velká Deštná na serveru tisícovky.cz


Fotografie:

Podzimní ráno na Velké Deštné aneb svítání nad mraky (15.10.2006)

Ranní Krkonoše z Velké Deštné, podzim 2006
Ranní Krkonoše z Velké Deštné, podzim 2006


 

 • Okolí

 • Pod vrcholem při Jiráskově horské cestě je přístřešek horské služby. Uvnitř najdete malý bufet, kde lze o víkendech (v pracovních dnech jen nepravidelně) dostat kávu, čaj, lahvové pivo, svařák, sušenky atd. Přístřešek samotný je otevřený po celý rok, dá se zde kdykoliv schovat před nepohodou.

  Přístřešek horské služby Interiér přístřešku Jaro 2006
  Podzim 2006 Interiér přístřešku Jaro 2006

   

  Přibližně půl kilometru pod vrcholem u zelené turistické značky, která vede do Luisina Údolí, je malá studánka s výbornou vodou a nádherným výhledem do kraje.

  Na Velké Deštné lze nalézt, ostatně jako všude v Orlických horách, pozůstatky prvorepublikového opevnění. Nedaleko turistického rozcestí u přístřešku HS stojí osamocený "řopík" - objekt lehkého opevnění vz. 37 (A-140). Objekt byl vybetonován těsně před mnichovskou dohodou - 20.9.1938. Mezi Velkou Deštnou a Korunou je v jinak relativně souvislé linii opevnění poměrně rozsáhlá proluka. Nejenže zde schází řopíky, ale také stavební práce na linii těžkého opevnění nebyly vůbec zahájeny (úsek Komáří vrch - Polom měl být zadán až v letech 1939-40). Zajímavostí však je, že se zde průběh opevnění odklání z hlavního hřebene a pro přílišnou blízkost státní hranice od hlavního hřebene Orlických hor klesá po svahu Velké Deštné do údolí Bělé, kde opět vystupuje na Sedloňovský vrch. Před Malou Deštnou byly plánované dva jednostranné objekty předsunuté před hlavní obranné postavení - viz také Přehled objektů těžkého opevnění - Náchodsko.

   

   

 • Výlety na Velkou Deštnou
 •  

  Pramen pod Velkou Deštnou
  Pramen pod Velkou Deštnou

  Na Velkou Deštnou se lze nejpohodlněji a s nejmenším převýšením vydat po červené Jiráskově horské cestě, a to ze Šerlichu (pod dohledem Malé Deštné a kolem přírodní rezervace Jelení lázeň). Poctivé stoupání se vším všudy vede na nejvyšší vrchol Orlických hor z Bedřichovky, nebo ze Zákoutí v Deštném s malým odpočinkem v Luisině Údolí.

   

   

   

   

  Podzimní výlet na vrchol Orlických hor - z Deštného přes Velkou Deštnou do Sedloňova

  Deštné - Šerlich - Sedloňov - Deštné - cyklistický výlet


  Virtuální výlet z Deštného - Zákoutí na Velkou Deštnou na serveru České hory.cz

   

   

  Večer pod Velkou Deštnou
  Podzim na Velké Deštné Křižovatka u přístřešku horské služby pod vrcholem Velké Deštné
  Podvečerní cesta z Luisina Údolí na Velkou Deštnou

   

  Inverze a masiv Kralického Sněžníku z Velké Deštné Výhled na jihovýchodní část Orlických hor (nalevo Jelenka, napravo vrchol Maruši)
  Východ slunce z Velké Deštné Výhled na jihovýchodní část Orlických hor (nalevo Jelenka, napravo vrchol Maruši)

   


  Zpět - Back - Züruck