Zpět na úvod

Úvod

Střípky Orl. hor

Horopis, vodopis...
CHKO

Lesy Orlických hor

Mapy

Fotogalerie

Proměny v čase

Dobové fotografie

Pověsti, pohádky Orl.hor

Kostely Orl. hor

Opevnění Orl. hor

Rozhledny Orl. hor

Lokálky Podorlicka

Orlickohorské sklo

Ubytování

Tipy na výlet, cyklotrasy

Zima v Orl. horách

Trocha čísel...

Ze starých průvodců

Kniha návštěv

Infocentra, odkazy, literaturaVyhledávadlo


(výrazy zadávejte s diakritikou)

Česká verzeEnglish Tipy na výlet, cyklotrasy, praktické informace

 

Východiska do Orlických hor

Nejlepšími východisky do Orlických hor, jste - li odkázáni na blaho hromadné dopravy, jsou Náchod, Nové Město nad Metují, Rokytnice v Orl. h. a Mladkov. Do těchto míst lze dojet relativně pohodlně vlakem. Dále pak musíte buď autobusem, nebo po svých.

DobrošovPokud chcete poznat Orlické hory i podhůří, pak ideálním místem pro začátek cesty je Náchod. Přímo nad náměstím se vypíná náchodský zámek. Na protějším kopci, již však o něco výše, je Jiráskova turistická chata s rozhlednou a hned dvě muzea. Tím prvním, známějším, je pevnost Dobrošov. Prohlídka podzemí dobrošovské tvrze Vám zabere asi hodinu. Druhým muzeem je pěchotní srub Březinka nad Náchodem Bělovsí. Tento objekt sice nemá impozantní podzemní prostory jako Dobrošov, zato je vybaven takřka veškerým původním zařízením. Jiráskova turistická chata s rozhlednou, chlouba náchodského oddílu KČT, byla postavena v roce 1923. Po dlouho trvající rekonstrukci je opět otevřena pro veřejnost.

Výborný výchozí bod je také Nové Město nad Metují. Začíná zde Jiráskova horská cesta. Je červeně značená a do Orlických hor Vás zavede přes malebné údolí Peklo, zříceninu hrádku Frymburk a přes městečko Nový HrádekTam, kde mají dobrý čaj, se méně pije vodka. (Ruské přísloví) do Olešnice v Orl. horách, kde již vystoupá na vlastní hřeben Orlických hor. Tuto část (asi 20 km dlouhou) lze překonat i autobusem, který z Nového Města jezdí do Olešnice, nebo přes Sedloňov do Deštného, což jsou další výchozí body na hřeben. V Novém Městě pak za pozornost určitě stojí Bartoňův zámek na náměstí a výborná čajovna v klášteře mezi Rychtou a náměstím.

Asi nejznámějším rekreačním střediskem Orlických hor je Deštné. Spojení se světem zajišťují autobusy z Hradce Králové, Rychnova nad Kněžnou i z Nového Města nad Metují (železnice se nikdy do Deštného nedostala, navzdory několika projektům z počátku 20. století). Přímo v Deštném stojí za pozornost především Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, v blízkém okolí se soustředí nejatraktivnější místa Orl. hor - například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší hora Orl. hor Velká Deštná a v údolí Bělé Šerlišský mlýn.

V zimní sezóně se Deštné o prvenství v návštěvnosti dělí s Říčkami. Lyžařský areál na Zakletém patří k nejvyhledávanějším. V létě pak Říčky slouží jako východisko ke Kunštátské kapli a do okolí Komářího a Anenského vrchu.

Rokytnice v Orl. horách leží přibližně v místě, kde Orlické hory přechází v Žamberské lesy (které se ovšem k Orl. h. počítají, jsou jejich nedílnou součástí). Z Rokytnice se lze již celkem pohodlně dostat přímo na hřeben, stačí urazit cca 7 - 8 km a 400 metrů výškového převýšení. Nebo můžete opět využít autobusy, které zajíždějí do Říček (častěji), přes Bartošovice pak do Orlického Záhoří (méně častěji). Jestliže vystoupíte na zastávce Panské Pole - Hanička, budete asi 1,5 km daleko od dělostřelecké tvrze Hanička, která je veřejnosti přístupná

Hraniční kámen na SuchákuPokud Vám více vyhovuje směr sever (respektive severozápad), pak si zvolte Mladkov. Tato malá vesnička v údolí Tiché Orlice slouží velice často jako východisko k Zemské bráně, odkud lze dále pokračovat Žamberskými lesy po Jiráskově horské cestě stále na sever. Z Mladkova se však můžete vydat i směrem opačným, a to po naučné stezce Betonová hranice k dělostřelecké tvrzi Bouda a dále pak na Suchý vrch.

 

 

Turistické noviny

 

  Turistické noviny

Podobně jako jiné regiony ČR mají i Orlické hory svoje pravidelně aktualizované Turistické noviny informující o zajímavých místech a akcích v regionu.

Noviny jsou k dispozici v informačních centrech Orlických hor a Podorlicka. Jejich elektronickou podobu si můžete stáhnout zde:

 

 • leták Na křídlech Orlice - představení regionu pdf
 • léto & podzim 2013 pdf
 • zima 2012 & jaro 2013 pdf
 •  

  Další tiskoviny a letáky s turistickými informacemi naleznete na stránkách mojeorlickehory.cz

   

   

   

  Putování po Kačenčině pohádkové říši

   

  Horské obce sdružené v Dobrovolném svazku Region Orlické hory na počátku června 2003 odstartovaly turistickou pohádkovou hru - putování po Kačenčině pohádkové říši. Účastník si zakoupí Vandrovní knížku do které bude získávat razítka z horských obcí (na výběr jich má 29) a kolky z restaurací kulturních zařízení, muzeí ap. Pro získání jednotlivých cen je nutno do Vandrovní knížky získat nejméně 18 jejich razítek a zároveň obdržíte pohádkový list navštívené obce a další pěkné odměny – ku příkladu hrneček, průvodce, regionální publikace. Ceny si můžete vyzvednou v regionálních informačních centrech v Deštném, Rokytnici a v Novém Městě nad Metují, kde vám ke hře podají podrobné informace.

   

   

  Putování po Kačenčině pohádkové říši (470kB)

   

  Počasí, webové kamery

   

  K získání informací o počasí v Orlických horách lze použít několik zdrojů. Především webové kamery (byť to jsou v převážné většině kamery z lyžařských středisek). Jejich počet neustále narůstá, především díky nabídce serveru kamery.ttnet.cz. Tyto stránky nabízí asi nejkrásnější pohledy na Orlické hory a zároveň je pod jednotlivými záběry zobrazena teplota a vlhkost vzduchu za posledních 24 hodin pro dané místo.

   

  Suchý vrch Petrovičky
  České Petrovice Bartošovice
  Říčky Dlouhoňovice

   

  Další webová kamera je například na rokytnickém náměstí - naleznete ji na stránkách www.rokytnice.cz.

  Nádherný pohled je z nové rozhledny na Křížové hoře nad Červenou Vodou (www.cervenavoda.cz). Tuto kameru lze dokonce ovládat a prohlédnout si tak celé okolí (Králický Sněžník, Suchý vrch s Bukovou horou). Prohlížeč vás vyzve k zadání údajů - uživatel:demo, heslo nechte prázdné.

  Rokytnické náměstí

  Křížová hora

   


   

  Český hydrometeorologický ústav má měřící stanici na Polomu, v nadmořské výšce 747 m n.m., nedaleko Sedloňova. Aktuální stav počasí naleznete na této stránce (informace o počasí v celé ČR zde).

   

   

   

   

  Lze využít také stránky Povodí Labe. Měřící stanice (srážky, teplota) jsou v Náchodě, Sedloňově, Dobřanech, Osečnici, Rampuši, v Orlickém Záhoří, na Zakletém vrchu nad Říčkami, na Haničce, v Žamberku, v Pastvinách a na Suchém vrchu. Celkový přehled stanic najdete na této stránce.


   

   

   

  Tipy na pěší túry

    Tudy, poutníče, tudy. Tvůj KČT :)

  Různých variant, jak poznat Orlické hory, jsou spousty a spousty. Značení turistických cest je poměrně husté, také civilizační záchytné body bývají většinou nablízku. Proto zde uvedu pouze některé trasy, které jsem sám prošel, nebo které jsem našel roztroušené v elektronické databázi MF Dnes a v hlubinách internetu. Ostatní již nechávám na libovůli a fantazii ctěného čtenáře.

   

  V letní sezóně (přibližně od poloviny června do konce září) se lze o víkendech přiblížit na atraktivní místa (Šerlich, Mezivrší pod Komářím vrchem, Olešnice, Sedloňov, Orlické Záhoří) díky postupně se rozšiřující nabídce turistických autobusů (= cyklobusů, ale mohou je s výhodou použít i pěší turisté). Viz oddíl níže - Cyklobusy do Orlických hor.


  Vícedenní výlety:

 • Z Náchoda přes Olešnici do Mladkova a na Suchý vrch  (5 dnů)
 • Ze Sedloňova přes hory a doly do Rokytnice   (3 dny)
 • Údolím Divoké Orlice   (2 dny)
 • Pochod přes Orlické hory zabere turistům dva dny
 •  


  Jednodenní výlety:

 • Podzimní výlet na vrchol Orlických hor - z Deštného přes Velkou Deštnou do Sedloňova
 • Botanickou zahradou Orlických hor - procházka Bukačkou
 • Sfinga je uprostřed Orlických hor - z Anenské Huti na Kamenec (Vápenný vrch)
 • Podél toku Zlatého potoka - okolím Sedloňova
 • Toulky Mladkovskou vrchovinou
 • Přes Bílou horu, na které se nebojovalo - ze Zdobnice přes Pěticestí do Říček
 • Z kolébky jednoty bratrské k Divoké Orlici - aneb procházka z Kunvaldu přes hřeben Žamberských lesů do Bartošovic, údolím Divoké Orlice k Zemské bráně a zpět do Kunvaldu (výlet lze podniknout i na kole)
 •  


  Odkazy mimo Orlickehory.NET:


  Výlety na serveru Mavlast.cz:
  Klášterec nad Orlicí – Zemská brána
  Na Velkou Deštnou - "klasický" výlet z Deštného na nejvyšší horu Orlických hor
  Hřeben Orlických hor – Pěticestí - 15 km výlet ze Zdobnice na hřeben a zpět
  Údolím Bělé, přes prales Bukačka na Vrchmezí - okruh z Deštného
  Jiráskovou cestou na Anenský vrch - z Říček ke třem vrcholům - na Zakletý, pod Komáří vrch, na Anenský vrch a přes Haničku zpět do Říček nebo do Rokytnice  Tipy na výlet po okolí Deštného a Říček na serveru České hory.cz
  Virtuální výlet z Deštného - Zákoutí na Velkou Deštnou na tomtéž serveru České hory.cz

  Oblast Orlických hor na serveru www.turistika.cz (výlety i z širšího okolí OH, výškové profily, popis některých míst)

  Výlety v okolí Nového Města nad Metují

   


  Pokud Vám více vyhovují organizované výlety, můžete si vyšlápnout s Klubem českých turistů. Kalendář akcí KČT v oblasti Nového Města nad Metují naleznete této stránce.

   

  Cyklobusy do Orlických hor v létě 2014

   

  Cyklobus na novém rokytnickém autobusovém nádraží

  Provoz cyklobusů bude v roce 2014 zahájen v sobotu 31. května 2014 a potrvá do neděle 28. září 2014. V tomto období jedou cyklobusy každou sobotu, neděli a o státních svátcích.

  V letošním roce budou cyklobusy vyjíždět nově také z další významné metropole, a to z Pardubic. Stávající linka z Holic je prodloužena až do Pardubic. U ostatních linek dochází pouze k mírným časovým posunům z důvodu další návaznosti na jiné autobusové spoje a vlaky. Věnujte tak prosím pozornost aktuálním jízdním řádům. I v letošním roce je v provozu linka směřující do polských Bystřických hor s výstupním místem v samém centru hor Spalona. Doposud málo objevené území přilehlého Polska nabízí rozsáhlou síť cyklotras propojující zajímavé turistické cíle, doplněné vhodně objekty agroturistiky a gastronomie. Celkem jedenáct autobusových linek Vás tak vyveze do tradičních vrcholových partií Orlických hor a oblasti Králického Sněžníku, kde naleznete zajímavé turistické cíle. Pro letošní rok můžeme nabídnout nově otevřené Muzeum Orlických hor – Sýpka v Rokytnici v Orlických horách.

   

   

  Dokumenty jsou převzaty ze stránek Euroregionu Glacensis, organizátora projektu "Cyklobusy Orlických hor".

   

   

  NOVINKA z roku 2012 – linka ze Šerlichu přes Orlické Záhoří do centra polských Bystřických hor – Spalony. Spoj obsluhuje cyklobus jedoucí ze Smiřic, HK, Třebechovic, Opočna a Dobrušky přímo na Spalonu bez přestupu či překládky kol. Cestující z jiných směrů mohou přistoupit v Deštném v OH - Šerlich.

   

 • ve směru od Rychnova, Týniště, Kostelce, ale i ze Žamberka, Letohradu a Jablonného se pohodlně dostanete například na Mezivrší (924 m n.m.) pod Komářím vrchem, nebo dále pak přes Orlické Záhoří na Šerlich (cca 1000 m n.m.) a do Deštného.
 • z Náchoda, Nového Města, Hradce Králové a případně až z Jaroměře jezdí spoje do severních partií Orlických hor - Olešnice v Orl.h., Sedloňova, Deštného a na Šerlich.
 • z Litomyšle a Ústí nad Orlicí se lze cyklobusy dostat i na Suchý vrch (resp. Červenovodské sedlo) a dále přes Červenou vodu a Králíky do Dolní Moravy. Další cyklobus pak jezdí přes Žamberk a Pastviny do Bartošovic, odkud míří přes Orlické Záhoří na Šerlich.
 •  

  Cyklobusy jsou upraveny pro přepravu až 50 kol (přívěs nebo autobus s vnitřní úpravou). K přiblížení ze vzdálenějších míst lze také použít vlaky ČD - zvláště v Náchodě, Novém Městě nad Metují, Rychnově n.Kn., Rokytnici v O.h. a také v Letohradu lze s výhodou přestoupit z vlaku na cyklobusy.

   


  S cyklobusy do POLSKA:
  Kromě nového cyklobusu do Spalony (novinka roku 2012) lze využít k přepravě do Polska i následující spoje:

   

  AUDISBUS nabízí tzv. "RadioBUS Turista", který Vás může dopravit k Torfowisku, na parkoviště pod unikátním rašeliništěm Czarne Bagno nedaleko polského města Zieleniec. Spoj lze objednat alespoň den dopředu na zelené lince 800101520 nebo na emailu radiobus@audis.cz. Podrobnější informace na stránkách společnosti AUDISBUS a také v pdf letáku. (Podobným způsobem jsou zpracovány i další tipy na cyklovýlety - viz tato stránka)

   

   

   

  ORLOBUS provozuje z Nového Města n.Met. a Náchoda přes Kudowu Zdroj, Duszniki Zdroj a Zieleniec na Šerlich. Ta by měly především odlehčit velice využívaným cyklobusům z Náchoda přes Nový Hrádek a současně přivést cykloturisty ve větší míře i na polskou stranu Orlických hor. Podrobné informace na stránkách ORLOBUSU.

   

   

   

   

  Cyklotrasy


  Výlety od Martina Krátkého:
  1. Deštné - Říčky - Deštné
  2. Deštné - Dobrošov - Nové Město n. Metuji - Deštné
  3. Deštné - Šerlich - Sedloňov - Deštné
  4. Deštné - Šerlich - Deštné
  5. Deštné - Opočno - Dobruška - Deštné

   


  Výlety na serveru Mavlast.cz:
  Krajina v okolí vodní nádrže Pastviny - výlet k Zemské bráně
  Jiráskovou cestou na Anenský vrch - z Říček přes Zdobnici a Pěticestí
  Na Velkou Deštnou - na Velkou Deštnou - jak jinak nežli z Deštného
  Jiráskovou cestou k Zemské bráně - z Rokytnice Žamberskými lesy

   


  Cyklotrasy - sada cyklotras na stránkách autobusového dopravce AUDISBUS v praktické pdf formě s výškovými profily a se startovními místy na konečných zastávkách cyklobusových spojů

  Vzhůru do pedálů - tipy pro cyklovýlety na serveru Orlicko.cz

  Cyklistické a turistické trasy v okolí Nového Města nad Metují na oficiálních stránkách tohoto města

  Šerlich: na kole do hor bez stoupání - tip na cyklistický výlet, který vychází z nabídky sezónních cyklobusů na Šerlich

  Hřebenovkou Orlických hor kolem rezervací i bunkrů - ze Šerlichu do Rokytnice

  Přejezd Orl. hor na kole, aneb z Č. Třebové přes Orlické hory do Poděbrad


  Z Rokytnice do Bartošovic, na Zemskou bránu a zpět (Siskařova biková stránka)


  Na kole hřebenem Orlických hor - na Šerlich cyklobusem, dále pak na kole po hřebenu OH do Pastvin

   

   

   

  Firma Eagle Software vyvíjí zajímavý program CYKLOTRASY na plánování libovolných tras po celé ČR, tedy i v oblasti Orlických hor. Zvolíte si startovní bod vaší výpravy a postupně se proklikáváte rozcestími na každém dalším místě. Přímo se zobrazuje profil trasy. Z něj můžete zjistit, jakého značení se na úsecích držet, jaký terén očekávat, kdy Vás čeká pekelné stoupání, kolik kilometrů máte v nohách v kterém bodě, atd. Je možno zobrazit statistiku trasy (sklon stoupaní/klesání, extrémní body trasy, převýšení, nastoupané metry, údaje, kterými povrchy cest je trasa tvořena,...). Tento užitečný shareware program si můžete stáhnout ze stránek www.cyklotrasy.info

   

  Pro úplnost nutno citovat sedmý bod Návštěvního řádu CHKO Orlické hory: "Vjíždět a setrvávat s motorovými vozy a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace je zakázáno. Jízda na kolech je dovolena pouze na cestách s asfaltovým povrchem."

   

   

   

  Hraniční přechody

  Vstupem České republiky do Schengenského prostoru už tato rubrika pozbyla smyslu. Tak snad jen pro zavzpomínání. Doufejme, že podobných hranic bude čím dál méně...


  Přechody na turistické stezce
  Vrchol Král. Sněžníku - Snieznik 8-20 hod. celoročně P,L
  Horní Morava - Jodlów 8-20 hod. 1.4.-30.9.
  8-18 hod. 1.10.-31.3.
  P,C
  Mladkov (Petrovičky) - Kamienczyk 8-20 hod. 1.4.-30.9.
  8-18 hod. 1.10.-31.3.
  P,C
  * Bartošovice v Orl. h. - Niemojów 6-22 hod. celoročně P,C,L, M do 50 ccm, ZT
  Masarykova chata - Zieleniec 8-20 hod. celoročně P,L
  Vrchmezí - Orlica 6-20 hod. 1.4.-30.9.
  8-18 hod. 1.10.-31.3.
  P,C,L
  Olešnice v Orl. h. (Čihalka) - Duszniki Zdrój 8-20 hod. 1.4.-30.9.
  8-18 hod. 1.10.-31.3.
  P,C,L,voz.
  Olešnice v Orl. h. - Kociol 8-20 hod. 1.4.-30.9.
  8-18 hod. 1.10.-31.3.
  P,C,L
  Česká Čermná - Brzozowice 8-20 hod. 1.4.-30.9.
  8-18 hod. 1.10.-31.3.
  P,C,L,voz.

  Železniční hraniční přechod
  Lichkov - Miedzylesie N + Os

  Silniční hraniční přechody
  Dolní Lipka - Boboszów celoročně, N - do 3,5 tun užitečné hmotnosti P,C,M,OA,B,N
  Orlické Záhoří - Mostowice celoročně P,C,M,OA,N1
  Náchod - Kudowa Slone celoročně P,C,M,OA,B,N

   

  Druhy dopravy: P - pěší, C - cyklisté, L - lyžaři, voz. - uživatelé ekologických invalidních vozíků, M - motocykly, OA - osobní automobily, B - autobusy, N - nákladní doprava, N1 - nákladní vozidla evidovaná v ČR a PR do užitečné hmotnosti 3,5 t (s výjimkou přeprav nebezpeč. nákladů), ZT - zemědělská vozidla.

  (*) Bartošovice - Niemojów je zároveň přechod malého pohraničního styku.

  Překračovat státní hranice mezi ČR a PR na přechodech na turistických stezkách mohou občané ČR a PR a občané třetích států uvedených v příloze č.4 k Dohodě mezi vládou ČR a vládou PR o hraničních přechodech, přechodech na turistických stezkách... ze dne 22.11.1996.

   

   

   

  ZAJÍMAVÁ MÍSTA:

  Anenský vrch

  Bartošovice v O.h.

  Bukačka

  Czarne bagno

  Černý důl

  Čertův důl

  Čihák

  Deštné

  Dobrošov

  Hadinec

  Hanička

  Jelení lázeň

  Kačerov

  Kamenec

  Komáří vrch

  Kunštátská kaple

  Kunvald

  Luisino Údolí

  Nebeská Rybná

  Neratov

  Olešnice v O.h.

  Orlice - Divoká, Tichá

  Orlické Záhoří

  Pastviny

  Pěčín

  Rokytnice v O.h.

  Říčky

  Sedloňov

  Sedloňovský černý kříž

  Suchý vrch

  Šerlich

  Šerlišský mlýn

  Velká Deštná

  Vrchmezí

  Vrchní Orlice

  Zdobnice

  Zemská brána

   

  Jiráskova horská
  cesta

  © www.orlickehory.net