Úvod

Střípky Orl. hor

Horopis, vodopis...
CHKO

Lesy Orlických hor

Mapy

Fotogalerie

Proměny v čase

Dobové fotografie

Pověsti, pohádky Orl.hor

Kostely Orl. hor

Opevnění Orl. hor

Rozhledny Orl. hor

Lokálky Podorlicka

Orlickohorské sklo

Ubytování

Tipy na výlet, cyklotrasy

Zima v Orl. horách

Trocha čísel...

Ze starých průvodců

Kniha návštěv

Infocentra, odkazy, literaturaVyhledávadlo


(výrazy zadávejte s diakritikou)

Ze starých průvodců

".....do tlumoku dáme reservní prádlo, nutné potřeby ( jehlu, nit, knoflíky, špendlíky zavírací, svíčku, sirky, pohárek, píšt'alku, ručník, mýdlo, hřeben a kartáček na zuby ), lékárničku ( koňak, líh, cukr, hofmanské kapky, angl. náplast na kuří oka a odřeniny, čpavek, soda bicarbon., salic. lůj, obvaz, vata, kyselina citrónová, dovérské prášky ), jídlo v hliníkové krabici ( suchary, chléb, máslo, ovoce, sýr, salám, sůl, cukr, čokoláda )....."

....a s týdenním předstihem si zajistěte šerpu.

"Antiseptické ústní perle Dra Fragnera patří do výzbroje každého turisty !! Ochabují - li při namáhavých pochodech a turách Vaše síly, obnovte je dávkou GRANA COLAE Dra Fragnera!!!!"

Dr Fragner - turistova spása

"......deštník na horách překáží a na horách naprosto není platen, proto vezmeme silnou, okovanou hůl s bodcem, nahoře ohnutou, aby se dala na ruku pověsiti......"

.....???

 

"Kam Krakonoš za Kačenkou chodíval dítkám zodpoví A. Pochopa: Krakonoš z pouti a jiné povídky, nákladem Ed. Fastra v Lounech za 2.40 K !"

 

"..........dalekohled, krokoměr, fotogr. aparát, hodinky, nůž s vývrtkou, mapy, jízdní řád, příručku, zápisník a tužku, známky poštovní, drobné peníze, legitimaci s podobenkou, dobře poslouží lehoučké trepky, mastnota na boty, malé zrcátko, sponka k zavěšení klobouku, motouz; malá knížka na čtení v chyši za deště dlouho trvajícího......."

....tak dva šerpy a karavanu mezků.

 

"Dívčí Lyceum císaře a krále Františka Josefa I. v Hradci Králové jest připraveno poskytovati dívkám vyššího, ženské povaze přiměřeného vzdělání."

 

".......ženy ustrojí se podobně jako muži; lodenový šat, pláštěnka, kožený neb lod. klobouk nebo čapka, kratší sukně, aby se sponami dala ještě zkrátiti, pohodlné boty se širokými podpatky, hůl svetr atd., necht' pamatují, že nejdou na promenádu, ale na hory!!"

 

 

"......výdaje si zapisujeme, rádi po čase sáhneme po těch poznámkách - a zní nám to jako pohádka, že před 10 lety jsme na 5 denní tuře utratili 20 korun...."

 

"Nádražní restaurace Česká Třebová prosí o ct. přízeň P. T. pánů turistů. Arnošt Egert, restaurater"

 

".........časně se vydáváme na cestu, abychom za ranního chladu hodně ušli a brzy s odebereme na lože, jež ihned při příchodu do útulny si zamluvíme! Za dne nejezme mnoho, těžko se jde, vydatně pojezme až večer. Alkoholu se za pochodu vůbec vystříháme, za to často pijeme pramenitou vodu....."

 

".........odpočívajíce ležme!"

" Český turista chová se na cestě důstojně a snášenlivě. Nejlépe cestuje se ve dvou, nejvýše ve tříčlenné společnosti stejně smýšlejících lidí. Větší společnost na delší tuře zpravidla ztroskotá. Nejzkušenější je vůdcem, jemuž se ostatní s "poradným hlasem" podrobí. Vzhůru na cestu a - dobrý vítr! "

Amen.

 

Citáty pocházejí z turistického průvodce Orlickými horami do Pradědovy říše z roku 1925 z pera Jaroslava Dostála.

 

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA:

Anenský vrch

Bartošovice v O.h.

Bukačka

Czarne bagno

Černý důl

Čertův důl

Čihák

Deštné

Dobrošov

Hadinec

Hanička

Jelení lázeň

Kačerov

Kamenec

Komáří vrch

Kunštátská kaple

Kunvald

Luisino Údolí

Nebeská Rybná

Neratov

Olešnice v O.h.

Orlice - Divoká, Tichá

Orlické Záhoří

Pastviny

Pěčín

Rokytnice v O.h.

Říčky

Sedloňov

Sedloňovský černý kříž

Suchý vrch

Šerlich

Šerlišský mlýn

Velká Deštná

Vrchmezí

Vrchní Orlice

Zdobnice

Zemská brána

 

Jiráskova horská
cesta

© 2001 - 2005 www.orlickehory.net

   
Zpět na úvod